Jump to content

50 лучших произведений литературы


Recommended Posts

Я задумала создать список лучших произведений литературы всех времен и народов. Трудное дело для одного человека, поэтому давайте всем форумом будем решать какие произведения должны войти в этот список, а какие-нет. Вот произведения, которые, по-моему, так или иначе должны быть там:

Александр Дюма “Граф Монте-Кристо”

Габриэл Гарсия Маркес “Сто лет одиночества”.

Писатели, у которых не знаю какое призведение брать:

Достоевский

Толстой

Пушкин

Ги де Мопассан

Бальзак

Библия войдёт в список, наверное, без обсуждений.

В принципе, наверное, получится список книг, которые оставили на нас впечатление сильнее других. И будет у нас официальная коллекция лучших из лучших.

Список будет составлен по алфавитному порядку, а не по качеству лучше-хуже произведений (что невозможно).

Ну что ж, поехали? Может доведем до 100 лучших? :brows:

Link to post
Share on other sites

Давай до сотни. Вопрос: только художественная литература?

:clap: Ответ: давайте только художественную, а то я сейчаc под впечатлением книги Noam Chomsky "On Language", :huh: а заносить её в список ох как не хочестя.

Link to post
Share on other sites

Ճիշտն ասած չգիտեմ, որքանով է ճիշտ Աստվածաշունչը գեղարվեստական գրականություն համարելը:

Մի քանի առաջարկ`

Հերմանն Հեսսե` Զիդհարտա

Գյոթե` Ֆաուստ

Ֆրանց Վերֆել` Մուսա լեռան քառասուն օրը

եւ Էքզյուպերի` Փոքրիկ իշխան

Link to post
Share on other sites

Я задумала создать список лучших произведений литературы всех времен и народов. :brows:

Կարծում եմ լուծելի խնդիր չէ, դրված անորոշ պայմանների պատճառով: Կարելի է ցուցակ կազմել ամենաշատ կարդացվող(կարդացված), ամենամեծաքանակ հրատարակությունների, ամենածավալուն, ամենափոքր, ամենաթանկ և այլն, բայց լավագույն ասածը շատ հարաբերական է: Օրինակ այդ ցուցակում ո՞րը ընդգրկել "Պույպույ մուկիկը", Մարքսի "Կապիտալը", Աստվածաշունչը, Ղուրանը????

Edited by Romeo
Link to post
Share on other sites

Կարծում եմ լուծելի խնդիր չէ, դրված անորոշ պայմանների պատճառով: Կարելի է ցուցակ կազմել ամենաշատ կարդացվող(կարդացված), ամենամեծաքանակ հրատարակությունների, ամենածավալուն, ամենափոքր, ամենաթանկ և այլն, բայց լավագույն ասածը շատ հարաբերական է: Օրինակ այդ ցուցակում ո՞րը ընդգրկել "Պույպույ մուկիկը", Մարքսի "Կապիտալը", Աստվածաշունչը, Ղուրանը????

Ես կասեի բոլորը, բացի մուկիկից: :)

Բոլոր նմանատիպ ցուցակներն ու մրցանակաբաշխությունները հարաբերական են: Օսկարը, Նիկան, Ոսկե ծիրանը՝ բոլոր նոմինացիաներում հաղթողները, իհարկե, հարաբերական են: Այս ցուցակը կլինի մեր կողմից պատրաստածը և պարզապես մի հավաքածու կլինի լավագույն գրքերի, որոնք, մեր կարծիքով, ցանկացած իրեն հարգող ընթերցող պիտի որ կարդացած լինի: Օրինակ, ես չեմ կարդացել Հերմանն Հեսսեի Զիդհարտան, բայց քանի որ Զլյուկան գտնում է, որ նա տեղ ունի այս ցուցակում, կարծում եմ, կփորձեմ կարդալ:

Link to post
Share on other sites

"Братья Карамазовы"- Достаевский

"Мастер и Маргарита" "Собачье сердце" - Булгаков

"Космическая Одиссея " Артур Кларк

"Пикник на обочине" Стругацкие

"Процесс" Кафка

много их, эти нравятся :victory:

Link to post
Share on other sites

Мне кажеться, что так как “чашакин ‘нгер чка”, то единственный приемлемый метод оценивать произведения – оценивать их с точки зрения значимости их влияния на развитие Цивилизации!

С этой точки зрения безусловно хорошими кандидатами являються древнеримские и древнеграческие поэмы, трагедии, комедии. (Например Илиада!).

Именно поэтому можно наверное включить туда некоторые книги Св. Библии… Песнь Песней или Эклезиаста… Хотя это совсем не художественная литература (несмотря на некоторые черты художественной литератуы).

Далее, по упомянутом выше критерию в этот список нужно включить несколько произведений с периода Возрождения, во главе с Божественной Комедией Данте.

Ну моя идея наверное уже понятна: нужно рассматривать различные ключевые эпохи развития человечества, и выбрать произведения максимально определяющие и формирующие данную эпоху…

Link to post
Share on other sites

"Братья Карамазовы"- Достаевский

"Мастер и Маргарита" "Собачье сердце" - Булгаков

"Космическая Одиссея " Артур Кларк

"Пикник на обочине" Стругацкие

"Процесс" Кафка

много их, эти нравятся :victory:

:victory: a v kakom janre pishet Artur Klark. Ne chitala :blush:

Link to post
Share on other sites

Соглашусь с мнением, что литература лучше или хуже не может быть. Для всех все по-разному. Мы можем составить список по smally, по Злюке, по мне, и все эти списки будут отличаться. Другое дело, что мы можем попробовать создать свою библиотеку. Собрать из нета все, что можно и создать большущую библиотеку. :hm:

Link to post
Share on other sites

:victory: a v kakom janre pishet Artur Klark. Ne chitala :blush:

Кларк пишет фантасику, его книги мне нравятся больше всех, очень советую "Конец детства" "Свидание с Рамой" и т.д. :)

Link to post
Share on other sites

Мне кажеться, что так как “чашакин ‘нгер чка”, то единственный приемлемый метод оценивать произведения – оценивать их с точки зрения значимости их влияния на развитие Цивилизации!

С этой точки зрения безусловно хорошими кандидатами являються древнеримские и древнеграческие поэмы, трагедии, комедии. (Например Илиада!).

Именно поэтому можно наверное включить туда некоторые книги Св. Библии… Песнь Песней или Эклезиаста… Хотя это совсем не художественная литература (несмотря на некоторые черты художественной литератуы).

Далее, по упомянутом выше критерию в этот список нужно включить несколько произведений с периода Возрождения, во главе с Божественной Комедией Данте.

Ну моя идея наверное уже понятна: нужно рассматривать различные ключевые эпохи развития человечества, и выбрать произведения максимально определяющие и формирующие данную эпоху…

так все равно чашаковен грелу, я например кроме греческих Апулея и Гомера , других не читал :unsure: , поэтому о достойности римских и других произведений, судить не могу

Link to post
Share on other sites

Շատ լավ միտք է, Smally: Այս ցանկը գոնե ինձ կհուշի, թե ինչ գրքեր կարդամ առաջիկայում: Ես, դեռեւս, կարդացել եմ գլխավորապես հայկական գրականություն: Չեմ հասկանում, թե ինչու վերոհիշյալ ցանկերում հայ հեղինակների գործեր չկան:

Իսկ ինչ վերաբերվում է ՄԻԳ-35-ի կարծիքին, ապա ես կարդացել եմ Քսենոփոնի «Կյուրոպեդիան»: Այն, իհարկե, ունի նաեւ պատմագիտական արժեք, բայց համարվում է համաշխարհային պատմության առաջին պատմավեպը:

Link to post
Share on other sites
Դանթեն, իհարկե, պիտի լինի մեր ցուցակում: Գուցե Բոկաչչոյի "Դեկամերո՞ն" - ն էլ վերցնենք:

Այո, մի կողմ թողնելով Դեկամերոնի գեղարվեստական արժեքը (որը առանձնապես մի մեծ բան չէ, sorry), այդ գիրքը կարելի է ներգրավել հաշվի առնելով դրա` պատմական երկար ժամանակահատվածում լայն մասսաներին հայտնի լինելու հագնամանքը:

***

Նշված սկզբունքը կիրառելով այլ ժամանակահատվածների ու երկրների վերաբերյալ, կարելի է ներգրավել.

- Պուշկինին, որպես ինքնահաստատվող Ռուսաստանի գաղափարական կերտողներից մեկին:

- Կոնֆուցիոսին, որը հսկա Չինաստանի գաղափարական հայրերից է:

- Հյուգոին, որը իր ժամանակին շատ ավելի ազդեցիկ գրող էր Ֆրանսիայում, քան Բալզակը:

- Գյոթեին, որը մեր Դոյչլանդի գաղափարական մկրտիչներից էր:

- Իհարկե, ի նկատի ունենալով անգլոսաքս մշակույթի այսօրվա դերը, մեր ցուցակում անհրաժեշտ է ներգրավել անգլիալեզու գրականության բանալի դեմքերին. Շեքսպիր, Բայրոն, Բեքոն:

- Հաշվի առնելով Իրանական աշխարհի գոյությունը` համընդհանուր իսլամացմանն ի հանդիման, կարելի է ցուսամում ներգրավել Ֆիրդուսուն, քանի որ Իրանական աշխարհի դիմադրությունը տոտալ իսլամացմանը հիմանկանում մշակութային գերազանցության արդյունք է:

- Ի տակ դալեե... :hi:

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

im karciqov cucakum anpayman petq e linen Markesi "100 tarva menutyune", Bulgakovi "Master i Margaritan" yev Ekzyuperii "Poqrik Ishkhane"

indz tvum e` petq che Astvacashunchn estegh endgrkel, qani vor dra dere bolorovin ayl e.

cher khangari, yete cucakum linein Remarki "Haghtakan kamare", George Orwell-i "Animal Farm"-e, Saroyani "Mardkayin katakergutyune"

yete eli baner hishem, kgrem.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...