Jump to content

Арест Жирайра Сефиляна


Recommended Posts

Шеняци джан я не понемаю, что тебе мешает реально вещи называть своими именами?

Если люди(в данном случаи власти) не правы, то стоит говорить, что да они не правы.

В чем проблема?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

арест Сефиляна это подготовка к установлению СС-овского режима на штыках.

Тут неподалеку есть топик "Нацизм в Армении" обязательно загляни ;)

Link to post
Share on other sites

Тут неподалеку есть топик "Нацизм в Армении" обязательно загляни ;)

Честно говоря, в отношении ареста Сефиляна очень трудно сказать что-то определенное....Я бы не стал сразу навешивать готовые ярлыки.

То, что его арестовали - совсем не означает, что он на 100% виновен.

То, что это заслуженный человек, в чем нет сомнения, совсем не означает, что он не мог что-то совершить или пытаться это сделать.

Напомню маршала Жукова, который в 1956 году вздумал взять Кремль армией, подтянул к Москве отборные, верные ему части, за что был отстранен и послан на пенсию.

Он пытался совершить переворот, но героем ВОВ от этого не перестал быть.

И в противовес, когда Л.И.Брежнев решил стать маршалом, то маршал Гречко ему ответил - только через мой труп.

Через неделю Гречко похоронили и Брежнев стал маршалом не в военное время, что запрещено.

Link to post
Share on other sites
Гражданство не ошейник, его невозможно повестиь на человека. Если человек захочет, то всё будет. Я знаю оооочень многих на сегодня в Армении, кто не гражданин Армении, хотя живут там почти 20 лет. А Жирайр Сефилян, он гражданин уже пару стран.

Shenyаtsi , а интересно, чтобы вы сказали будь вы на месте Сефиляна ??? Аааа знаю, вы ни в коем случае не были бы на месте этого патриота Армении, Арцаха, Джавахка и всего Армянского Народа. Я не знаю ваш возраст, но с ваших слов ясно, что такие как вы пытаются отсидеть отечественную войну в домашнем уюте, а потом рассуждать о гражданстве.....

Так знайте, что для вас гражданство это паспорт, а для Сефиляна гражданство это - кровь пролитая им на войне !!! Так скажите, что важнее ???

Edited by miro-tvorec
Link to post
Share on other sites

От какой газеты вы продолжаете дезинформировать людей? Что значит: "Если человек захочет, то всё будет." Не хочет, но регулярно обращается, группы депутатов обращаются с просьбой о предоставлении ему армянского гражданства, а он оказывается не хочет, но сказал он об этом только некому "Shenyаtsi", а общественность, своих соратников, депутатов вводит много лет в заблуждение.

У вас есть чуство меры во лжи?

Я всего один раз в жизни обманул.... Когда меня родители спросили курю ли я, я им ответил "нет".... вот тогда я их обманул и то меня мама спросила "эт папиросыс кащум?"... я действительно папиросы не курю, только сигареты и иногда сигары, что может прохлять за правду.... по теме...

Отевтьте непросвещённому, тьме, мркобесу Щеняци на один вопрос, просил ли сам г. Сефилян гажданство Армянское, в чём ему отказали? и если да, то почему? потом поговорим....

и ещё раз повторю для таких как я тугодумов, я почти никогда не вру, а если делаю это, то только во благо...

Link to post
Share on other sites

Шеняци джан я не понемаю, что тебе мешает реально вещи называть своими именами?

Если люди(в данном случаи власти) не правы, то стоит говорить, что да они не правы.

В чем проблема?

Мерк джан,

Я ругаю власти и те кто за этим стоит за убийство в сортире, за стрельбу в Парламенте, за мафиозный менталитет, за невинные жертвы ради своих корыстных целей, но пойми меня правильно, когда наши же люди, ищут маленькую зацепку, чтобы с г****ом смешать всё что у нас есть, без понятий о правде (в которой меня же и критикуют), то я буду стоять на своём, пока не докажут обратное.... Я прекрасно знаю, в подробностях, как действуют наши и совершенно согласен, что такое поведение лучше как дибилизм/азиатщина не назовёшь, но не делайте поспешных выводов тут и не выдавайте своё мнение за чистую монету... Вас тут читают многие, говорите фактами, чтобы помочь действительно.... А так мы похожи на каких то ребят дворовых, которые сидят в беседке и от нечего делать "ара ахпер гидес инчен асум..." и пошло-поехало...... Проблем у меня нет, слава Богу, хочу чтобы у вас не было и тогда у нас всех не будет проблем......

Link to post
Share on other sites

Shenyаtsi , а интересно, чтобы вы сказали будь вы на месте Сефиляна ??? Аааа знаю, вы ни в коем случае не были бы на месте этого патриота Армении, Арцаха, Джавахка и всего Армянского Народа. Я не знаю ваш возраст, но с ваших слов ясно, что такие как вы пытаются отсидеть отечественную войну в домашнем уюте, а потом рассуждать о гражданстве.....

Так знайте, что для вас гражданство это паспорт, а для Сефиляна гражданство это - кровь пролитая им на войне !!! Так скажите, что важнее ???

Соль на рану называется....

Да ты прав, я предатель, что не воевал на войне, защищая землю своих предков..... Аствац свидитель, когда я тут женился, в 91ом, хотел поехать на Родину, но половинка не пустила... согласен, что это тоже дешёвая отговорка, и поэтому считаю себя предателем.... Поэтому я до конца буду делать всё что смогу, чтобы окупить свою вину..... Как я это сделаю пока не знаю, но сделаю.... Для меня посадить дерево, построить дом и иметь сына это только пол дела....

Спасибо за соль, ты хорошо нащупал мою рану....

Link to post
Share on other sites

Гражданство он просил, если не ошибаюсь 4 раза. Ему отказали.

Причины отказа мне не известны, по словам Армена Сефиляну тоже не известны. Известны лишь наверное тем, кто сверху налажил вето.

Вот наши власти арестоваывают Сефиляна, до его Чахаляна арестовали о потом обявили персоной нон грата.

А вчера посол Грузии заявил, что Грузия не принимает Конституционный референдум в НКР потому, что это нарушает Конституцию Азербайджана.

Вот человек которому действительно следовало бы убраться из Армении. А раз убирают людей вроде Чахаляна( прекрасно знаю, что сотрудичает с ФСБ, но наши СНБ-шники могли бы с ним поговорить и дать конкретные задачи), значет можно и Армению смешать с дерьмом!

Посла ВБ не обявляют персоной нон грата, Израиля не обьявляют а вот Чахаляна обьявляют.

Как говориться защита национальных интересов в действии.

Вы бы еще Концепцию Национаьлной(Спюрка там практически нет и оказывается нация это лишь те, которые живут в Армении)Безопасности прочитали бы. Уверяю волосы стали бы дыбом.

У нас в ЕГУ обсуждали эту самую концепцию, люди которые сами должны были принимать непососредственное участие в написании этой концепции, узнают об этом в последную очередь.

Им дают бумажку, которая написана не в Армении и одобрено в США и РФ (маразм, хотя С. Саркисян говорит, что это практика, но забывает, что концепцию пишут у себя дома, а специалисты других стран могут лишь делать технические замечания). Было сделано примерно (держитесь) 600 замечаний и предложений. Посмотрим какие войдут в окончательный вариант.

Шеняци джан знаешь, что говорю лишь фактами. Слава Богу никто замечаний по этому поводу не может делать.

Ты прав, что спешить выводами не надо. Но когда выводы у тебя в глазу, то о них не стоит промолчать!

О данном случаи я уже писал в первом посте, но вообще у меня уже серезные беспокойствия за будущее нашей страны. Власти если не специально это делают( в чем я сильно сомневаюсь), то некомпитентность уж точно присуствует.

Link to post
Share on other sites

Извените Shenyаtsi я погоречился, я не хотел соль на рану, просто меня вывело из себя ваше отношение к данному вопросу. Во многих странах гражданство дают только за службу в армии, а Жирайру ( не буду перечислять его заслуги перед нацией ) - не дали. Власть имущие всегда боятся истинных патриотов.

Link to post
Share on other sites

Новости Армении

Арест лидера «Объединения армянских добровольцев» имеет те же причины, что и арест члена правления «Единого Джавахка»

15:14 | 15/ 12/ 2006

ЕРЕВАН, 15 декабря. /Новости-Армения/. Арест лидера «Объединения армянских добровольцев» Жирайра Сефиляна имеет те же причины, что и арест члена правления «Единого Джавахка» Ваагна Чахаляна. Такое мнение выразил в пятницу журналистам в Ереване лидер партии «Демократический путь», депутат Национального Собрания Армении Манук Гаспарян.

«В обоих случаях власти Армении пытались угодить своим грузинским коллегам», - считает он.

По словам М.Гаспаряна, если в случае с В. Чахаляном все понятно, то в случае ареста Ж. Сефиляна возникает много вопросов.

По мнению депутата, Ж. Сефилян стал еще одной жертвой налаживания армяно-грузинских отношений, он намеревался оказывать содействие армянам Джавахка, для чего и был создан при ОАД специальный фонд «Кура-Аракс».

Руководитель ОАД Ж. Сефилян был задержан Службой национальной безопасности Армении 10 декабря. При этом у него было обнаружено незаконно хранящееся огнестрельное оружие. На данный момент Ж. Сефилян предварительно заключен под стражу сроком на два месяца.

Созданная по инициативе гражданина Ливана Ж. Сефиляна и ряда его сторонников организация «Объединение армянских добровольцев», не имея предусмотренной законами Армении регистрации, обвиняется в намерении противоправного, силового вмешательства в предстоящие политические процессы в Армении, в частности, в ход запланированных на 2007 год выборов, путем осуществления экстремистских действий.

Член правления демократического блока «Единый Джавахк», житель Ахалкалакского района Грузии Ваагн Чахалян, был задержан в Ереване 10 октября.

Решением суда первой инстанции Ширакской области Армении от 4 декабря В. Чахалян был приговорен к полутора годам лишения свободы условно по обвинению в незаконном переходе армянской границы.--0--

Link to post
Share on other sites

Министр обороны Армении не считает, что Жирайр Сефилян был опасен для страны

Командир отдельного батальона "Шуши" Жирайр Сефилян не представлял угрозы для Армении. Об этом, комментируя арест Сефиляна, заявил 15 декабря на пресс-конференции в Ереване министр обороны Армении Серж Саркисян.

По его словам, "один человек не может представлять серьезной угрозы для Армении", добавив, что не уверен в том, что в заявлении СНБ была бы хоть строчка, из которой можно было предположить, что Сефилян представлял серьезную угрозу для страны. "В Армении есть 3-4 тыс. человек, которые по отдельности не представляют серьезной угрозы для страны, некоторые могут представлять угрозу для общества, для отдельных личностей, но не для страны", - заявил министр, добавив, что не хотел бы, чтобы кто-либо переоценивал свои возможности. В ответ на вопрос журналистов, как он лично оценивает последние события с учетом того факта, что Сефилян внес свой вклад в победу в карабахской войне, министр отметил: "Моя оценка чему? Неповиновению?". Саркисян добавил, что Сефилян был всего лишь одним из многих тысяч людей, принимавших участие в карабахской войне. "Да, он сражался, но если вам кажется, что Сефиляна можно сравнивать, скажем, с покойным командующим Монте Мелконяном, то это дело вкуса", - заключил министр обороны.

Напомним, что Жирайр Сефилян был арестован в ночь на 10 декабря и обвиняется по статьям 301 ("публичные призывы к насильственному изменению конституционного строя Республики Армения") и 235 ("незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств") УК Армении. Не исключалась также его депортация из Армении. Начавшееся 12 декабря в 16:30 и длившееся более 6 часов судебное заседание по ходатайству СНБ Армении об избрании в качестве меры пресечения ареста было удовлетворено, тем самым, отклонив ходатайства оппозиционного депутата Амаяка Ованнисяна, секретаря правления Народной партии Армении (НПА) Григора Арутюняна, а также секретаря НПА Степана Закаряна об освобождении Жирайра Сефиляна под залог. Отметим также, что Сефилян является гражданином Ливана. Его адвокат Ваге Григорян заявил, что доволен процессом слушания, подчеркнув, что "по крайней мере, мы добились того, чтобы его не депортировали". Адвокат также проинформировал, что обжалует решение суда об избрании меры пресечения в установленные законом сроки.

Постоянный адрес новости: www.regnum.ru/news/756210.html

Link to post
Share on other sites

Жена Сефиляна кем-то там в посольстве Ливана работает и имеет дипломатический статус, поэтому его вряд ли депортируют.

Чахалян и Сефилян - да, звенья одной цепи. Оба крайне радикальны, оба имеют непосредственное отношение к делам в Джавахке. Оба, по моему мнению, успешно используются российскими спецслужбами.

Link to post
Share on other sites

А раз убирают людей вроде Чахаляна( прекрасно знаю, что сотрудичает с ФСБ, но наши СНБ-шники могли бы с ним поговорить и дать конкретные задачи)...

shta hetaqrqir e , vorteghits nman tvyalner ?

Link to post
Share on other sites

Его адвокат Ваге Григорян заявил, что доволен процессом слушания, подчеркнув, что "по крайней мере, мы добились того, чтобы его не депортировали"...

Vtarum = bard khndirneri steghtsum , Libanani ev Siriayi hay hamaynqneri koghmits nermutsvogh-talanvogh ognutean dadaretsum.

ishkhanutiunnere da lav gitaktsum en , sepakan stamoqse dzri kerakurits chen zrki

Link to post
Share on other sites

Жена Сефиляна кем-то там в посольстве Ливана работает и имеет дипломатический статус, поэтому его вряд ли депортируют.

Чахалян и Сефилян - да, звенья одной цепи. Оба крайне радикальны, оба имеют непосредственное отношение к делам в Джавахке. Оба, по моему мнению, успешно используются российскими спецслужбами.

Ayd astitjan qadj chen vor artaqsen erkrits .

Kusenai imanal vorteghits ayd tvyalnere vor rusakan tsarauytiuynneri koghmits ogtagortsvum en ?

Link to post
Share on other sites
Guest Guest12568

ԺԻՐԱՅՐ ՍԵՖԻԼՅԱՆԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՄԱՐ ՎՏԱՆԳ ՉԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՆՈՒՄ

«Շուշի» առանձնահատուկ գումարտակի հրամանատար Ժիրայր Սեֆիլյանը Հայաստանի համար որեւէ սպառնալիք, վտանգ չի ներկայացնում: Հայաստանում 3-4 հազար մարդ է ապրում, որոնցից յուրաքանչյուրն առանձին լուրջ վտանգ չի ներկայացնում երկրի համար: Ոմանք վտանգավոր են հասարակության, առանձին անձանց, բայց ոչ երկրի համար»: Երեկ տեղի ունեցած ասուլիսում, «Ռեգնումի» հաղորդմամբ, հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը: Նա հարկ է համարել նաեւ ընդգծել, որ չէր ուզենա ականատեսը լինել որեւէ մեկի հնարավորությունների գերագնահատմանը:

Պաշտպանության նախարարի կարծիքով, Ժիրայր Սեֆիլյանը արցախյան ազատամարտին մասնակցած հազարավոր մարդկանցից մեկն է: «Այո, նա մարտնչել է, բայց եթե ձեզ թվում է, թե Սեֆիլյանին կարելի է համեմատել հանգուցյալ հրամանատար Մոնթե Մելքոնյանի հետ, ապա դա ճաշակի հարց է»: Համեմատություններ եւ զուգահեռներ չանցկացնելով, պարզապես հիշատակենք հայ հասարակության համար՝ պետքից ավելի ծեծված արտահայտությունը. «Գնա մեռիր, արի սիրեմ»:

Link to post
Share on other sites
Guest Guest12568

ԻՆՉՈ՞Ւ ՍԵՖԻԼՅԱՆԻՆ ՎԵՐՑՐԻՆ ՀԵՆՑ ՀԻՄԱ

Մենք Ժիրայր Սեֆիլյանի մասին պատմող մեր նախորդ տեղեկատվական նյութերից մեկն անվանել էինք «Սեֆիլյանի հետ կատարվածի ենթատեքստը տանում է դեպի մեծ քաղաքականություն»: Վերնագիրը բացելու ժամանակ չէր եղել՝ հիմա բացում ենք: «Ազատագրված տարածքների պաշտպանություն» նախաձեռնության քարտուղար Արմեն Աղայանը լրագրողներին պատմում էր, թե անցած նախագահական ընտրություններին, երբ իրենց ներկայացուցիչը ընտրատեղամասերից մեկում անաչառ հետեւել է ընտրությունների ընթացքին, պայքարել ընտրակեղծիքների դեմ, չի ծախվել, ինչպես ուրիշ ընդդիմադիր հանձնաժողովականներ, այդ ընտրատեղամասում հաղթել է ընդդիմադիր նախագահական թեկնածուն: Այս շարքային պատմության մեջ, որքան էլ տարօրինակ թվա, կարող է թաքնված լինել այն շարժիչը, որը միացրել է այսօր իշխանությունը` կալանելով Ժիրայր Սեֆիլյանին եւ վախեցնելով նրա կողմնակիցներին: Իսկապես էլ. ամեն ինչ հանդարտ ու սիրուն է ընտրություններից առաջ, ամեն ինչ` պարզ ու հասկանալի: Խաղի կանոնները վաղուց հաստատված ու հղկված են, բոլորն ընդունել են այդ կանոնները: Ընդդիմությունն ընդդիմություն է անում, իշխանական կուսակցությունները տալիս-առնում են, եւ հազիվ թե ընտրություններից առաջ որեւէ ցնցող փոխատեղում լինի: Այսինքն` բոլորն ընդունել են վաղուց, էն գլխից գծված խաղի կանոնները, տեղավորվում են այդ գծածի մեջ, ու ոտքերը մի թիզ անգամ դրանից դուրս չեն դնում: Համենայնդեպս` բոլոր ընտրություններից հետո այդպիսի տպավորություն է:

Բայց Սեֆիլյանը ինչ-որ նոր, նախապես գծվածի մեջ չտեղավորվող կառույցներ էր փորձում ստեղծել, նրա կողմնակիցները խոսում են արդար ընտրություններից ու չծախվելուց, սա ոչ մեկի, հատկապես իշխանության պլանների մեջ չի մտնում: Մեր իշխանությանը ձեռք է տալիս այս կանխատեսելի ընդդիմությունը, որն աղմկում է, գոլորշի բաց թողնում եւ լռում, աղմկում է, գոլորշի բաց թողնում... ու վերջ: Իսկ այս` Սեֆիլյանի ձեւավորած շարժումը, որ ազատագրված տարածքներից ոչ մի թիզ չհանձնելու, ազգային գաղափարախոսությունն ու ազգային շահը չանտեսելու, հիմնադրամ ստեղծելով` ազատագրված տարածքների խնդիրները լուծելու նպատակներ էր դրել, եւ որի հետեւորդներն անկասկած լինելու էին գործող ընդդիմությունից մի քանի անգամ հիասթափվածները, կանգնեցնել չէր լինի: Ահա եւ հապճեպ կայացրած որոշումը՝ Սեֆիլյանին վերցնել հենց հիմա, Նոր տարուց առաջ, մի երկու-երեք ամիս կոտրել նրա կառույցների թափը, որից հետո նա հազիվ թե հասցնի ընտրական շարժընթացին միանալ: Մի խոսքով՝ հավանաբար Սեֆիլյանը եւ նրա կողմնակիցները եկել-հասել էին երրորդ ուժ դառնալու գաղափարին, իրական երրորդ ուժ, որն այդպես էլ Հայաստանի քաղաքական դաշտի ոչ մի խաղացող չկարողացավ ձեւավորել: Ու այդ երրորդ ուժը լրջորեն էր տրամադրված, նրա առաջ քաշած լուրջ նպատակներն անպայման հետեւորդներ էին ունենալու, մանավանդ որ մյուս ընդդիմադիրների «հաստատակամությունը» ժողովուրդը մի քանի անգամ տեսել էր: Սա իսկապես կարող էր լուրջ մրցակից դառնալ իշխանության, հատկապես այն թեւերի համար, ով նախագահական թեկնածու ունի արդեն: Իսկ դա բուն նախընտրական ժամանակ չէր կարելի թույլ տալ. հայտնի է, այն ուժը, որ մեծամասնություն կունենա այս խորհրդարանական ընտրություններին, նա էլ նախագահի թեկնածու է առաջադրելու:

Ո՞վ թույլ կտա այս «պատասխանատու» ընդդիմությանը գծվածից դուրս գալ: Իսկ Սեֆիլյանը չէր ուզում ենթարկվել խաղի հաստատված կանոններին: Ահա եւ ոմանց ուղեղներում ծնվեց Սեֆիլյանի կալանումը` որպես խաղի կանոններին սպառնացող վտանգ: Սակայն դա արվել է բավական փնթի եւ այնպիսի մարտավարական սխալներով, որ երկու-երեք լավ փաստաբանը կկարողանան շատ համոզիչ ցույց տալ այդ սխալները:

ՄԱՐԻԵՏԱ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆ

http://armtown.com/news/am/azg/20061215/2006121510/

Link to post
Share on other sites
Guest Guest12568

ՍՐԸՆԹԱՑ ՇԱԲԱԹԱՄՈՒՏ. ՀԱՆՐԱՔՎԵՆ, «ԵՐԿՐԱՊԱՀԸ», ՍԵՖԻԼՅԱՆԸ

Շաբաթ օրը տեղի ունեցած երկրապահ կամավորականների միության 7-րդ համագումարը շատ հարցերի պատասխան տվեց, շատ հարցեր էլ անորոշ թողեց: Բայց մի բան աներկբա է` մեկ անգամ եւս ակնհայտ երեւաց, որ «Երկրապահը» բավական հզոր մի ուժ է, որի օժանդակությունը ստացողը կարող է թելադրող լինել նաեւ քաղաքական գործընթացներում: Հենց սկզբում նշենք, որ համագումարում ներկա էր վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը եւ բավական տանու մարդու պես էր պահում իրեն: Ու հենց նրան նկատի ունենք թիվ մեկ հավակնորդների մեջ, ովքեր (եւ նրա ղեկավարած կուսակցությունը) կարող են այն աջակցությունը ստանալ, որի մասին կերազեին նաեւ ուրիշները: Քանի որ լրատվամիջոցներն արդեն մանրամասն լուսաբանել են համագումարի ո՞վ-ի՞նչ-ինչպե՞սը, մենք մի քանի շեշտադրումներ առանձնացնենք:

Ղարաբաղի հարց, միության նորից ընտրված նախագահ Մանվել Գրիգորյան. «Մեր եղբայրների արյան գնով ձեռք բերածը մենք չենք կարող փոխարինել անորոշ խոստումներով: Հայն այսօր ոչ միայն զիջելու բան չունի, այլ նաեւ լուրջ անելիքներ ունի իր բնական հայրենիքին վերատիրանալու համար»: Ապա ավելացրեց, որ «Երկրապահը» վճռական տեր է կանգնելու Հայաստանի անկախությանը եւ տարածքային ամբողջականությանը, իսկ ավելի ուշ, լրագրողների հարցերին պատասխանելով` ավելացրել. «Հողերն ազատագրել ենք անվտանգության գոտի ստեղծելու համար: Համ էլ մեր հողերի 90 տոկոսը իրանց ձեռքն ա: Երբ որ Ղարաբաղի հարցը լուծվի, հնարավոր է փոխանակության խնդիրներ առաջանան, քանի որ Շահումյանի, Մարտակերտի, Մարտունու շրջանները, Հայաստանի Արծվաշենն իրանց ձեռքն են: Բայց դա մեր գործը չէ, քաղաքական դաշտի գործն է: Բայց Ղարաբաղն անկախ լինելու դեպքում միայն դա նոր հնարավոր է»: Եվ հետո ավելի սաստկացրեց դիրքորոշումը. «Ես զիջումների մասին չասացի եւ չեմ էլ ասելու: Պատրաստ եմ հենց հիմա մեռնելու, բայց նման բան չեմ ասելու: Ճնշումներ կան, բայց դրանք կարեւոր չեն: Լավ ա մեռնենք, քան աննամուս մնանք: Միայն անվտանգության հարցը չէ, եթե արցախցին անվտանգ չլինի, ստեղ ո՞վ պիտի մնա»:

Վերադառնալով այն հարցին, որը տանջում էր շատերին եւ հատկապես լրագրողներին, թե ո՞ւմ, որ քաղաքական ուժին են սատարելու երկրապահները, Մանվել Գրիգորյանն այսպես արձագանքեց. «Երկրապահի մեջ բոլոր քաղաքական դաշտի մարդիկ կան: Բայց երկրապահը եթե պաշտպանի, միայն արդարությունը կպաշտպանի, անկախ նրանից, թե ում կողմն ա, էդ 100 տոկոս ես ձեզ խոստանում եմ»: Համագումարի ելույթների եւ ուղերձների ընթացքում (հատկապես պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի ուղերձում) կոչ էր արվում քաղաքական խժդժությունների չձայնակցել, քաղաքական խաղերի խաղալիք չդառնալ: Մ. Գրիգորյանն էլ շեշտեց, որ իրենց կառույցի անդամներ կան, որ տարբեր քաղաքական կողմնորոշումներ ունեն, բայց ողջ կառույցը քաղաքականացված չէ: Սակայն համագումարում ներկա բարձրաստիճան հյուրերի թիվն ու պատկանելությունը խոսուն էին` պաշտպանության երկու փոխնախարար, վարչապետ, այլ աստիճանավորներ: Քաղաքական այլ կուսակցությունների ուրիշ հայտնի դեմքեր չկային. Արամ Զավենի Սարգսյանն էր ներկա եւ երկրին տեր կանգնելու կոչ արեց, ԱԱԿ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, բայց ոչ խորհրդարանական կուսակցություններից կային, ոչ էլ արտախորհրդարանական ուժերի բավական լայն սպեկտրից: Այն հարցին, եթե Սերժ Սարգսյանը 2008-ն նախագահի թեկնածու առաջադրվի` «Երկրապահը» կպաշտպանի՞ նրա թեկնածությունը, արձագանքեց արդեն պաշտպանության փոխնախարար Արթուր Աղաբեկյանը, իր կողմից հաստատելով, թե` այո: Բայց Մ. Գրիգորյանն իր կողմից խոստացավ, որ ոչ ոք բանակը ժողովրդի դեմ չի հանի. «Չի կարա. ԵԿՄ-ն նախ եւ առաջ ժողովուրդ ա: Անձամբ ես դուրս չեմ գա: Բանակը ժողովրդին պաշտպանելու համար ա, բանակը ժողովրդինն ա, ոչ մեկի սեփականությունը չի: Ով ժողովրդի դեմ բանակ է հանում, ուրեմն էդ ազգից չի»: Սեֆիլյանը Ղարաբաղն ազատագրողների՞ց է, թե «օտարերկրյա քաղաքացի»

Ազգային անվտանգության նախարարության տարածած հայտարարության տոնը երեկ տարակուսանք էր հարուցում. ԱԱՆ-ն անհերքելի ապացույցներ է ձեռք բերել, որ Լիբանանի քաղաքացի Ժիրայր Սեֆիլյանի եւ նրա կողմնակիցների «Հայ կամավորականների համախմբում» կազմակերպությունը նպատակ է հետապնդել ՀՀ-ում առաջիկա քաղաքական գործընթացներին հակաիրավական, ուժային միջամտություն ցուցաբերել, մասնավորապես 2007 թվականին կայանալիք ընտրությունների ընթացքն ուղղորդել` դիմելով ծայրահեղական գործողությունների: Մասնավորապես շեշտվում է դեկտեմբերի 2-ի փակ հավաքը, որտեղ ուժային ճնշման միջոցների առջեւ խտրականություն չդնելով` իշխանությունը զավթելու, կոնկրետ գործողությունների դիմելու կոչեր են արվել: Հայտարարության մեջ որակումների պակաս չկա. 90-ական թվականներից ղարաբաղյան կռիվներում մարտնչած, Մարտական խաչի արժանացած հրամանատարն անվանվում է կասկածելի աղբյուրներից ֆինանսավորվող, օտարերկրյա քաղաքացի, քաղաքական արկածախնդրություն հետապնդող ... եւ ԱԱՆ-ը դեկտեմբերի 10-ին ձերբակալել է Սեֆիլյանին, կառույցի ղեկավարներից Վարդան Մալխասյանին՝ նախօրոք, իհարկե, ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա քրեական գործ հարուցելով:

Երեկ Արմենիա-Մարիոթ հյուրանոցում, ընդդիմադիր քաղաքական կուսակցությունների հավաքում, ձերբակալության մանրամասները ներկայացրին «Նոր Ժամանակներ» կուսակցության ղեկավար Արամ Կարապետյանն ու «Հայ կամավորականների համախմբում» նախաձեռնությունից Սամվել Հարությունյանը, ինչպես նաեւ դեկտեմբերի 2-ի հավաքին մասնակցած ԱԺ պատգամավոր Հմայակ Հովհաննիսյանը: Ըստ դրանց՝ իր տիկնոջ հետ «Վիվասելի» կազմակերպած ռեստորանային երեկոյին մասնակցող Ժ. Սեֆիլյանին ձերբակալել են արեւմտյան «բոեւիկներում» նկարագրվող ոճով. դեկտեմբերի 9-ին, ժամը 10:30-ի սահմաններում 15 հոգանոց դիմակավոր իրավապահներ, Սամվել Հարությունյանի խոսքով՝ «մարտնչող ցինիզմի դրսեւորմամբ», պառկեցնելով ներկաներին եւ Սեֆիլյանի հղի տիկնոջը, ընկերոջն ու նրա կնոջը, ձերբակալություն են իրականացրել: Նույն օրը ձերբակալել են նախաձեռնության մոտ 40 ակտիվիստների, որոնց մի քանի ժամ հարցաքննելուց հետո բաց են թողել: Երեկ օրվա երկրորդ կեսին ձերբակալված էին մնացել երկուսը` Ժ. Սեֆիլյանն ու Վարդան Մալխասյանը: Հ. Հովհաննիսյանը նկատեց, որ դեկտեմբերի երկուսին, ճիշտ է, զգացմունքային ելույթներ եղել են, բայց բռնության կոչեր չեն հնչել, եւ հայտնեց, որ դիմելու է դատախազություն այն տրամաբանությամբ, որ ելույթ ունեցող 17 մարդու հանդեպ էլ, ու նախ եւ առաջ իր հանդեպ, կարելի է, ուրեմն, քրեական գործ հարուցել: Ներկա ընդդիմադիր գործիչներին անհանգստացնում էր այն, որ այս ամենից եւ ԱԱՆ տարածած հայտարարության տեքստից Սեֆիլյանին երկրից արտաքսելու հոտ է փչում, ինչպես որ իշխանությունները վարվեցին Վահագն Չախալյանի հետ: Իրավիճակը նրանք անվանեցին ամոթալի, վախի եւ 37 թվի մթնոլորտ ստեղծելու նախադեպ, որը կարող է վերաճել իշխանությունների հանդեպ ատելության մթնոլորտի: Խոսք էր գնում այն մասին, որ Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի հրամանատարի կողմից Սեֆիլյանին նվիրած զենքը միտում կա անօրինական դիտելու եւ այդպիսի գործ նաեւ նրան կպցնելու: Ելույթ ունեցողները՝ Պարույր Հայրիկյանը, Գրիգոր Հարությունյանը, Միքայել Ապրեսյանը, Ռաֆայել Ղազարյանը, Գառնիկ Մարգարյանը եւ այլք առաջարկում էին այսօր հավաքվել եւ իշխանություններին ուղղել մի հայտարարության տեքստ` կոչ անելով ազատ արձակել ձերբակալվածներին, Սեֆիլյանին քաղաքացիություն շնորհել` նրան արտաքսելու վտանգից զերծ պահելով, ապա եւ քրեական գործի հետաքննությունը վարել` ճիշտն ու սխալն իրարից զատելով: Եվ իրոք, երեկոյան այդ հայտարարությունը հրապարակվեց:

Այս բոլորը եթե դիտենք ղարաբաղյան խնդրի այս պահին հնարավոր ճնշումների, հայկական եւ ադրբեջանական կողմի` վերջին միմյանց հակասող հայտարարությունների, երկրապահների ղեկավարի` ոչ մի թիզ հող չզիջելու հավաստիացումների, կիրակի օրը տեղի ունեցած ԼՂՀ սահմանադրական հանրաքվեի ֆոնին, որի արդյունքում ԼՂՀ սահմանադրությունն այսուհետեւ իր դրույթներից մեկում ամրագրում է իրավասության տակ գտնվող տարածքների սահմանները, որոնք այսուհետեւ որեւէ մեկի, կազմակերպության եւ պետության կողմից վիճարկման ենթակա չեն, գուցե եռյակ իրադարձությունները կապող մի աննշան թել նկատելի լինի: Գուցե շատերին, այդ թվում միջազգային կառույցներին ու շահագրգիռ պետություններին այս ամրագրումը եւ Հայաստանում հնչող հայտարարությունները փաստի առաջ են կանգնեցնում` մտածելու բան կա այստեղ: Հ. Գ. Ուշ երեկոյան Սեֆիլյանի փաստաբանից մենք տեղեկություն ստացանք, ըստ որի նրանք զգուշանում էին, թե իշխանությունն ուշ երեկոյան մտադիր է Սեֆիլյանին արտաքսել Հալեպի վրայով. «Սակայն երկու բան լավ չգիտեն իշխանությունները. Սեֆիլյանի լիբանանյան անձնագրի ժամկետը լրացել է, իսկ նրա տիկինը ՀՀ-ում Լիբանանի դեսպանի օգնականն է, հետեւաբար նա Ժնեւյան կոնվենցիայի պաշտպանության տակ է գտնվում»: Սեֆիլյանի կողմնակիցները զգուշացնում են իշխանություններին դիվանագիտական խայտառակությունից:

ՄԱՐԻԵՏԱ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆ

Link to post
Share on other sites

100% фактов под рукой не имею. Но когда смотришь кто, что и когда делает и кто, как реагирует, становится ясно какие силы замешаны. И еще есть кое какая информация по этому поводу!

Link to post
Share on other sites

Интересно а откуда это уважаемый Меркурий знает, что Ваагн Чахалян сотрудничает с ФСБ ? Или откуда Celtic знает , что Сефилян и Чахалян успешно используются российскими спецслужбами ? Уважаемые форумджане ХВАТИТ ПУСТОСЛОВИТЬ !!! ( не в обиду)

Почему когда дело касается Джавахка, когда истинные патриоты поднимают голос за эту армянскую землю, из Армении начинают доносится обвинения в связях с спецслужбами разных государств ? Почему скидывается со счетов, что это истинные патриоты нации ? Вам мало обвинений со стороны некоторых грузинских шовинистов ? Я знаю Джавахк, я знаю Вирахаютюн, докажите мне правоту ваших слов и я буду только благодарен вам если я слеп и вы откроете мне глаза.

Одумайтесь АРМЯНЕ !!! У нас отнимают Джавахк и этому способствуем мы сами. Нам не простят будущие поколения, как мы не простим тем армянам по чьей вине у нас отобрали Нахичеван и Карс.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...