@iva@

@[email protected] учусь армянскому

243 posts in this topic

Задание 6-е.

Հորեղբայրս մի սիրուն տուն ունի: - Ո՞վ է մի սիրուն տուն ունի: -Հորեղբայրս: Իմ հորեղբայրն է մի սիրուն տուն ունի:

Այսօր նրանք մեկնում են Ամերիկա:- Ո՞վ է այսօր մեկնում Ամերիկա:- Նրանք: Նրանք են այսօր մեկնում Ամերիկա:

Ես հայերեն են սովորում:- Ո՞վ է սովորում հայերեն:- Ես: Ես եմ հայերեն սովորում:

с заданием 6-г я ещё немного не разобралась(( какой-то ступор прямо....вроде бы ничего сложного,но никак не вникну :hm:

Այս նկարը սիրուն չէ: - Ի՞նչը սիրուն չէ: - Նկարը: Այս նկարը: Այս նկարը սիրուն չէ: значит так правильно? и смысловой акцент выделяется только голосом?

Да. Все правильно. Это вопрос к неодушевл. подлежащему типа что упало? что находится там-то? что пропало? и т.д.

Потренируй еще вопросы типа "какая картина не красивая?" так: ո՞ր նկարը սիրուն չէ: Ո՞ր նկարն է սիրուն:

Задание 6-е.

Հորեղբայրս մի սիրուն տուն ունի: - Ո՞վ է մի սիրուն տուն ունի: -Հորեղբայրս: Իմ հորեղբայրն է մի սիրուն տուն ունի:

Ես հայերեն են սովորում:- Ո՞վ է սովորում հայերեն:- Ես: Ես եմ հայերեն սովորում:

ունի это сам глагол, вспомогательного է не нужно: Ո՞վ .... ունի: Հորեղբայրս (իմ հորեղբայրն) ունի:

Задание 6-ж.

Здесь мне честно говоря пришлось подсмотреть в ответах :rolleyes: потому что из всех я узнала только 4-х людей(

1. Սա Մարտիրոս Սարոյանն է:- Ո՞վ է սա: - Մարտիրոս Սարոյանը: Մարտիրոս Սարոյանն է:Սա Մարտիրոս Սարոյանն է:

2. Սա Վիլյամ Սարոյանն է:- Իսկ սա ո՞վ է:- Վիլյամ Սարոյանը: Վիլյամ Սարոյանն է: Սա Վիլյամ Սարոյանն է:

3. Սա Մհեր Մկրտչյանն է: - Իսկ ո՞վ է սա:- Մհեր Մկրտչյանը: Մհեր Մկրտչյանն է: Սա Մհեր Մկրտչյանն է:

за мной продолжение...... пора ребёнка в кружок вести :)

Задание 6-ж.

Здесь мне честно говоря пришлось подсмотреть в ответах :rolleyes: потому что из всех я узнала только 4-х людей(

за мной продолжение...... пора ребёнка в кружок вести :)

На то и ключи )))))

1. Սա Մարտիրոս Սարոյանն է:- Ո՞վ է սա: - Մարտիրոս Սարոյանը: Մարտիրոս Սարոյանն է:Սա Մարտիրոս Սարոյանն է:

2. Սա Վիլյամ Սարոյանն է:- Իսկ սա ո՞վ է:- Վիլյամ Սարոյանը: Վիլյամ Սարոյանն է: Սա Վիլյամ Սարոյանն է:

3. Սա Մհեր Մկրտչյանն է: - Իսկ ո՞վ է սա:- Մհեր Մկրտչյանը: Մհեր Մկրտչյանն է: Սա Մհեր Մկրտչյանն է:

:)

На то и ключи )))))

:)

сбила с толку картинка))) там Сароян написано))

Задание 6-ж.

Хороший же я учебник написала, черт возьми, если особого соблазна нет заглядывать в ключи, а учебник сам по себе шаг за шагом обучает. :p

ունի это сам глагол, вспомогательного է не нужно: Ո՞վ .... ունի: Հորեղբայրս (իմ հորեղբայրն) ունի:

здесь всё поняла)

тогда исправляю

Ո՞վ մի սիրուն տուն ունի:

сбила с толку картинка))) там Сароян написано))

Не путай художника Мартироса Сарьяна (приведен его автопортрет -триптих, автопортрет в трех возрастах) и американского писателя армянского происхождения Уильяма Сарояна (приведена советская почтовая марка, выпущенная в его честь).

Хороший же я учебник написала, черт возьми, если особого соблазна нет заглядывать в ключи, а учебник сам по себе шаг за шагом обучает. :p

:) теперь,уже не учась в школе ,понимаю что для самой себя стараюсь)) и подсматриваю исключительно только для самоконтроля :hehe: :flag:

но без Вашей помощи было бы совсем туго :flower:

Не путай художника Мартироса Сарьяна (приведен его автопортрет -триптих, автопортрет в трех возрастах) и американского писателя армянского происхождения Уильяма Сарояна (приведена советская почтовая марка, выпущенная в его честь).

Ах,Семён Семёныч......теперь сообразила))) всё. вопросов больше нет :D

:) теперь,уже не учась в школе ,понимаю что для самой себя стараюсь)) и подсматриваю исключительно только для самоконтроля :hehe: :flag:

но без Вашей помощи было бы совсем туго :flower:

Да я понимаю. Идеального учебника не бывает: это средство, инструмент, например, иголка, но игла сама не шьет. ;)

продолжаю)) а то что-то отвлеклась))

4. Սա Արմեն Ջիգարխանյանն է:- Իսկ սա ո՞վ է:- Արմեն Ջիգարխանյանը: Արմեն Ջիգարխանյանն է:Սա Արմեն Ջիգարխանյանն է:

5.Սա Լեոնիդ Ենգիբարովն է:- Ո՞վ է սա:- Լեոնիդ Ենգիբարովը: Լեոնիդ Ենգիբարովն է:Սա Լեոնիդ Ենգիբարովն է:

6. Սա Արամ Խաչատուրյանն է:- Իսկ սա ո՞վ է:- Արամ Խաչատուրյանը:Արամ Խաչատուրյանն է:Սա Արամ Խաչատուրյանն է:

7.Սա Շարլ Ազնավուրն է:- Իսկ սա՞ ով է:-Շարլ Ազնավուրը:Շարլ Ազնավուրն է:Սա Շարլ Ազնավուրն է:

8.Սա Սայաթ-Նովան է:- Ո՞վ է սա:-Սայաթ-Նովան:Սայաթ-Նովան է:Սա Սայաթ-Նովան է:

6. Սա Արամ Խաչատուրյանն է:- Իսկ սա ո՞վ է:- Արամ Խաչատուրյանը:Արամ Խաչատուրյանն է:Սա Արամ Խաչատուրյանն է:

Зд. появляется скрытый слог.

Да я понимаю. Идеального учебника не бывает: это средство, инструмент, например, иголка, но игла сама не шьет. ;)

я буду стараться)) учебник ваш очень хороший,это у меня наверное склонности к изучению языка нет((

вашим учебником у меня уже даже интересовались)) я же его при возможности таскаю везде с собой)

а мне просто ооочень нужно чтобы было кому объяснить мои ошибки или если до чего не доходит :blush:

9.Սա Սասունցի Դավիթն է:-Ո՞վ է սա:-Սասունցի Դավիթը: Սասունցի Դավիթն է:Սա Սասունցի Դավիթն է:

10.Սա Վարդան Մամիկոնյանն է:-Սա՞ ով է:- Վարդան Մամիկոնյանը:Վարդան Մամիկոնյանն է:Սա Վարդան Մամիկոնյանն է:

11.Սա Ալեկսանդր Թումանյանն է:- Իսկ սա՞:- Ալեկսանդր Թումանյանը:Ալեկսանդր Թումանյանն է:Սա Ալեկսանդր Թումանյանն է:

Задание 7.

Մայրիկ(Մ): -Ի՞նչ է ուզում Վարդանիկը:

Հայրիկ(Հ): -Վարդանիկ, ի՞նչ ես ուզում:

Վարդանիկ(Վ): -Աաա՛:

(Մ): -Քնե՞լ է ուզում:

(Հ): -Վարդանիկ, քնե՞լ ես ուզում:

(Վ): -Ոչ, ես քնել չեմ ուզում:

(Մ): -Ուտե՞լ է ուզում:

(Հ): -Վարդանիկ, դու ուտե՞լ ես ուզում:

(Վ): -Ոչ, ես ուտել չեմ ուզում:

(Մ): -Նկարե՞լ է ուզում:

(Հ): -Վարդանիկ, դու նկարե՞լ ես ուզում:

(Վ): -Այո, նկարել եմ ուզում:

(Մ): -Իսկ նա տետր ունի՞:

(Հ): -Վարդանիկ, իսկ տետր ունե՞ս:

(Վ): -Այո, ունեմ:

(Մ): -Ռետին ունի՞:

(Հ): -Վարդանիկ, դու ռետին ունե՞ս:

(Վ): -Այո, ունեմ:

(Մ): -Էլ ի՞նչ է ուզում Վարդանիկը:

(Հ): -Վարդանիկ, էլ ի՞նչ ես ուզում:

(Վ): -Ես մի մատիտ եմ ուզում :

Edited by @[email protected]

9.Սա Սասունցի Դավիթն է:-Ո՞վ է սա:-Սասունցի Դավիթը: Սասունցի Դավիթն է:Սա Սասունցի Դավիթն է:

10.Սա Վարդան Մամիկոնյանն է:-Սա՞ ով է:- Վարդան Մամիկոնյանը:Վարդան Մամիկոնյանն է:Սա Վարդան Մամիկոնյանն է:

11.Սա Ալեկսանդր Թումանյանն է:- Իսկ սա՞:- Ալեկսանդր Թումանյանը:Ալեկսանդր Թումանյանն է:Սա Ալեկսանդր Թումանյանն է:

Թամանյան