Jump to content

Принципы и традиции Армянской Апостольcкой Церкви


Recommended Posts

Давайте тут выставлять принципы, традиции ААЦ.

Простые принципы, которые не надо забывать тем, кто считает себя причастным к ААЦ.

К примеру я знаю, что

Кресты, будь то на шее или на брелке, не должны быть украшены телом.

Креститься сверху вниз на сердце и заканчивать с права.
Link to post
Share on other sites

Հայ Առաքելական Եկեղեցու Գրադարան

Կրկնվող Հարցեր

http://www.armenianchurchlibrary.com/FAQ-arm.html

(То же самое там есть по-английски: основные понятия о церкви, поведении в церкви, смысл свечей и пр.)

1. Ո՞րն է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու կենտրոնական, էական դավանությունը:

Հավատամքը որդեգրվել է Նիկիո Առաջին Ժողովում (325թ.): Շուրջ 318 հայրապետներ բոլոր Քրիստոնեական Եկեղեցիներից ներկա էին այնտեղ, որոնցից շատերը մինչ այդ դաժանաբար հալածված էին եղել հավատքի պատճառով, մինչեւ անգամ մահվան սպառնալիքի էին ենթարկվել: Բոլոր հայրապետները, բացի երեքից, ընդունեցին այս հավատո հանգանակը:

Այն երեք հայրապետները, որ մերժեցին Նիկիո Հանագանակը, արիոսական հերձվածի հետեւորդներն էին, որոնք հավատում էին, որ Հիսուս Քրիստոս արարած է եւ Հայր Աստծո բնությունից չէ (Արիոսական հերձվածը պնդում էր, որ Հիսուս Քրիստոս ստորադաս էր, քան Հայր Աստված): Բոլոր Ուղղափառ եւ Կաթոլիկ Եկեղեցիները խստորեն մերժեցին այս հերձվածը:

2. Այս վեբսայթում իմ կոմպյուտերը չի կարդում հայերեն տառերը:

Տե՛ս Installing Armenian Unicode Support.

3. Ո՞վ է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու գլուխը:

Հիսուս Քրիստոս:

4. Հիսուս Քրիստոսից հետո ո՞վ է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ամենաբարձր առաջնորդը:

Հայ Առաքելական Եկեղեցու ամենաբարձր առաջնորդը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն է:

5. Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին նույն կե՞րպ է ընդունում Կաթողիկոսին, ինչպես որ կաթոլիկներն են ընդունում Հռոմի Պապին:

Ո՛չ: Կաթոլիկները ընդունում են Հռոմի Պապին իբրեւ գլուխ Եկեղեցու, մինչդեռ հայերը Հիսուս Քրիստոսին են ընդունում իբրեւ Եկեղեցու գլուխ: Ըստ կանոնագրքի՝ Կաթողիկոսը ամբողջ աշխարհի Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Առաջնորդական Թեմերի իրավասու ուժը եւ պատասխանատուն է. սա նման է Պապի առնչությանը Կաթոլիկ Եկեղեցուն: Սակայն ո՛չ Պապը, ո՛չ Կաթողիկոսը անսխալական չեն. միայն Աստված է անսխալական: Կաթոլիկ Եկեղեցին արտոնում է Պապին ինքնուրույն հավատքի հռչակագիր կազմել (վարդապետություն), մինչդեռ Հայ Առաքելական Եկեղեցին, մյուս Ուղղափառ Եկեղեցիների հետ համատեղ է որոշում հավատքի հռչակագիրը Տիեզերական Ժողովներում:

6. Կա մե՞կ, թե՞ երկու Կաթողիկոս:

Փաստացի կա երկու Կաթողիկոս: Մեկը գտնվում է ս. Էջմիածնում, իսկ երկրորդը՝ Անթիլիասում: Շատ կարեւոր է նշել, որ սա բացառիկ, բացարձակապես եւ միայն իրավասության ենթակա տարածքի երկփեղկում է: Բացարձակապես ոչ մի տարբերություն չկա աստվածաբանության, վարդապետության, խորհուրդների, ուսմունքի կամ ավանդականության մեջ այս երկու Կաթողիկոսությունների միջեւ: Մի Կաթողիկոս իրավասություն ունի իր թեմերի վրա, եւ մյուս Կաթողիկոսն էլ իրավասություն ունի իր թեմերի վրա: Սկզբնապես Մայր Աթոռը եղել է ս. Էջմիածնում, բայց 485 թվականին՝ պատերազմի պատճառով, այն տեղափոխվել է Դվին: Մյուս հազարամյակի ընթացքում Մայր Աթոռը բավական երկար ժամանակ եւս տեղափոխվեց՝ կրկին պատերազմի պատճառով: Հետո իրավասության երկփեղկումը տեղի ունեցավ 1441 թվականին նրանց միջեւ, ովքեր.

ա) պնդում էին, որ Մայր Աթոռը պետք է տեղափոխվի ետ՝ Էջմիածին

բ) պնդում էին, որ վերոհիշյալ խումբը անօրեն գործեց:

Հաջորդ հինգ դարերի ընթացքում երկու Կաթողիկոսները գործեցին անջատ, բայց համերաշխ էին քրիստոնյա եղբայրների նման: Դժբախտաբար, երկու Կաթողիկոսական Աթոռները միացնելու փորձերը առայժմ ձախողվել են: Քանի որ Կաթողիկոսը բառացիորեն նկատվում է «Համընդհանուր Առաջնորդ», հակասական է երկու Կաթողիկոս ունենալը:

7. Կարեւո՞ր է Աստվածաշունչ կարդալը, թե՞ բավական է եկեղեցի հաճախելն ու աղոթելը:

Հայ առաքելական եկեղեցու անդամ լինելու ամենաառաջին պատճառը քրիստոնյա լինելն է եւ Քրիստոսին հետեւելը: Ինչպե՞ս կարող ենք հետեւել Հիսուսին, եթե մենք կանոնավորապես չենք սովորում այն, ինչ Նա ուսուցանում է:

Ի տարբերություն Բողոքական Եկեղեցու, մենք գիտենք, որ Աստվածաշունչ կարդալը մարդուն իշխանություն չի տալիս նոր եկեղեցի ստեղծել: Հիսուս Քրիստոս իր առաքյալներին իշխանություն տալու միջոցով իր աշակերտներին ասաց. «Հաստատ իմացեք, ինչ որ կապեք երկրի վրա, կապված պիտի լինի երկնքում, եւ ինչ որ արձակեք երկրի վրա, արձակված պիտի լինի երկնքում»: (Մատթ. ԺԸ 18): Առաքյալների հետեւորդները իշխանություն ունեին տարածելու այդ եկեղեցիները: Պողոս առաքյալն այս ասաց իրենից տարիքով շատ ավելի փոքր ընկերակցին` Տիմոթեոսին. «Եվ ինչ որ սովորեցրի քեզ բազում վկաների ներկայությամբ, ավանդիր դրանք այնպիսի վստահելի մարդկանց, որոնք կարող են ուրիշներին էլ սովորեցնել» (2 Տիմ. Բ 2):

Արդ, մեր անունն է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցի:

8. Ո՞ւր կարող եմ ես գնալ ավելի շատ իմֆորմացիա ստանալու համար:

Գտի՛ր քո հյուրասեր, առավել մոտ հայ քահանային եւ հարցրու նրան: Նրա գործն է քեզ սիրելը, առաջնորդելը, խնամելը եւ ուսուցանելը: Բայց դու պետք է առաջին քայլը անես եւ գնաս դեպի նա: Գրեթե բոլոր քահանաները, որոնց որ ես ճանաչում եմ, շատ ուրախ կլինեն պատասխանելու հետաքրքրասեր ծիսական համայնքի անդամի հարցերին:

Եթե այդտեղ չկա մոտիկ հայ քահանա, գտի՛ր Ուղղափառ Եկեղեցի եւ ներգրավվիր եւ հարցրու այդ քահանային այն ամենը , ինչ որ կարող ես մտածել:

9. Ինչո՞ւ եկեղեցի գնալ: Չէ՞ որ այն լեցուն է կեղծավորներով:

Այս թեմայով 3-րդ էջի վրա կա մի հրաշալի հոդված, որը գրել է ս. Ներսես Ընծայարանի տնօրեն Դանիել վարդապետ ֆինդիկյանը: Այն վերնագրված է Պաշտամունքը Հայ Եկեղեցում (Ոմանք ստիպված են հավաքվել):

10. Ես չեմ հասկանում հին հայերեն լեզուն՝ գրաբարը, որը գործածվում է մեր Եկեղեցում:

Բախտավոր ես: Տե՛ս այս գիրքը. եթե դուք չեք կարող կարդալ հայերեն տառերը, եւ չեք հասկանում ոչ մի բառ, կարող եք ս. Պատրագին հետեւել բոլորի հետ միասին «ս. Պատարագ» գրքով.

11. Մի՞թե եկեղեցին միմիայն ծեր մարդկանց համար է:

Ո՛չ: Ծեր մարդիկ չէին, որ սուրբ Վարդանի հետ 451 թվականին նահատակվեցին հանուն հավատքի: 1960 տարի առաջ Թադեոս եւ Բարդուղիմեոս առաքյալները (երկուսն էլ Հիսուսի առաքյալներն էին) քարոզեցին Հայաստանում, եւ անթիվ, անհամար երիտասարդներ Հիսուս Քրիստոսի հետեւորդները դարձան: Եթե Հիսուս ճշմարտապես հարություն առավ, ապա նա ճշմարտապես Աստծո Որդին է: Եւ եթե Աստծո Որդին մեզ ուսուցանում է ինչ-որ մի բան, դա միայն ծեր մարդկանց համար չէ, այլ բոլորի համար. փնտրե՛ք Նրան մեր Եկեղեցու միջոցով:

Երիտասարդները Եկեղեցու ապագան չեն միայն, այլ նրանք Եկեղեցու նեկա՛ն են: Թույլ մի՛ տվեք, որ որեւէ մեկը ձեզ այլ բան ասի:

12. Ես լսել եմ, որ ինչ-որ մեկը երգում է եկեղեցում, եւ այդ անձը քահանա, սարկավագ կամ էլ երգչադասից չէ: Մի՞թե ուրիշ մեկը պետք է լուռ եւ հարգալից լինի եկեղեցում:

Մենք պետք է միասնաբար պաշտանմունք մատուցենք ներդաշնակության մեջ: Այո՛, երգչադասը երգում է, բայց նա առաջնորդում է եկեղեցու երգասացությանը: Ողջ ծխական համայնքը պետք է երգի, եւ ոչ մայն երգչախումբը: Խախտում կլինի, եթե ծխական համայնքի անդամը երգի քահանայի կամ սարկավագի հետ, բայց ծխական համայնքի անդամը կարող է երգել երգչադասի հետ: Մենք պիտի աղոթենք քահանայի եւ սարկավագի հետ, ու եթե ցանկանում ենք հաստատել այդ աղոթքները, ի սրտե պիտի ասենք. «Ամեն»: Եթե ծխական համայնքի անդամները սրտանց ասում են «Ամեն», մի՛ անհանգստացեք դրա համար: Ճշմարիտ պաշտանմունքը ակտիվ մասնակցության կարիք ունի:

Եթե դուք անհանգստանում եք ս.Պատարագին հետեւելու համար, այս գիրքը կարող է օգնել ձեզ: Մեկ էջի վրա գրված է գրաբարով եւ հարեւան էջի վրա նույնը գրված է աշխարաբարով:

13. Մոմ վառելը մոգական ո՞ւժ ունի: Մենք մոմը վառում ենք բախտավորությա՞ն համար:

Ո՛չ եւ ո՛չ: Մոմ վառելը լույսի սիմվոլիկ իմաստն է արտահայտում, որ Հիսուս բերեց այս աշխարհ: Ս. Գրիգոր Լուսավորիչը Քրիստոսի Լույսը բերեց հայոց ազգին՝ Ավետարանի քարոզչությամբ: Մոմ վառելը մեզ օգնում է հիշելու Քրիստոսի Լույսի մասին, ու այսպիսով օգնում է կենտրոնանալ Աստծո վրա, երբ մենք աղոթում ենք:

14. Երբ մենք սրբապատկեր ենք համբուրում, արդյո՞ք մենք երկրպագում ենք այդ սրբին:

Ոչ՛, սրբերը ննջում են ի Քրիստոս: Մենք սրբապատկեր ենք պահում, որպեսզի հիշենք նրանց, աղոթենք նրանց համար, եւ խնդրենք նրանց բարեխոսությունը մեզ համար: Նրանք զորություն չունեն անմիջականորեն միջամտելու մեր կյանքի մեջ, բայց նրանք մեր կողմից կարող են աղոթել Աստծուն:

Link to post
Share on other sites

Teseq arajin ejy :) mer khachy tsaghik e :flower:

Teseq naev ays hodvatsy :) erkrpagelyu masin (angleren).

Naev Shalapun'kai ays posty (khachaknqvelyu masin) ev yndhanrapes ayd teman:

Вот, если помнишь, когда рука поднимаем ко лбу, говорим: "Во имя Отца". Что это значит? И почему ко лбу? Да, потому, что Отец наш небесный, невидимый для нас. Его никто никогда не видел...

Далее рука спускается к животу, и при этом произносится:" и Сына". А вот это что значит, и почему на середине? Да, потому что, Иисус Христос, есть путь между человеком и Богом Отца потому, что Отца никто не может постичь, без Сына. Только Сын есть путь ко спасении.

Далее идет у нас слева на право произнося: "Ев Вогуйн србо". И Слово Воги (Дух), у нас попадает к сердце. Ибо только Дух действует в человеке только через сердце. И в Пц наоборот, с права на лево, но все же слово Дух попадает к сердцу :Святого Духа"....

Link to post
Share on other sites

в последнее время многие забывают, что женщина обязана покрывать голову находясь в Церкви или при совершении молитвы. к тому же в брюках, с тонной краски на лице и сотовым телефоном "хчоооо, галис эм вааай". таких выпинывать с Церкви надо. я своему другу дьякону несколько раз говорил, чтобы повесили хотя бы на двери напоминание как подабает правильно одеваться и вести себя в Церкви. обещал, что займется этим, но пока не видно. :/

Link to post
Share on other sites

Есть ли больший грех, чем "выпинуть" кого-то из церкви?

Если у человека нет веры, то от того, что он оденется как человек, он не станет христианином/-кой. Вместе с тем, если вера есть, то и оденется человек сообразно своей вере. Несмышленых следует наставлять, а не выпинывать... Ведь Бог всё видит, и мы ничем не отличаемся от той, кто, скажем, пришла в церковь в неподобающем виде. Просто грехи у нас, может быть, разные - но состояние одно и то же - грешное и погибшее, без Божьей миости...

Link to post
Share on other sites

Согласна с Кельтиком. Это то же самое, что “семушка чртох” в процессии к Цицернакаберду. Лучше пусть будут в процессии - шанс получают понять куда и зачем идут. А как используют этот шанс - другой вопрос.

Link to post
Share on other sites

с платками и сотовыми - это не вопрос веры, а культуры.....сори, но некоторые свиньи активно не хотят шапку снимать, хотя им несколько раз на это намикает...

толко зачем нам обсуждать свиней, пришел в храм молись, а не глазей по сторонам....

а свиньям могу пожелать только стать людьми, да поможет им Бог

Link to post
Share on other sites

Артур, эта проблема есть везде. Так уж сложилось, что прихожане ААЦ делятся:

1. Постоянные

2. Одноразовые (простите за грубый термин)

1-ые это те, кто ходит в церковь, именно потому, что понимает суть ее.

2-ые, это те, кто ходит на людей посмотреть, себя показать и поставить дежурную свечку (даже не зная ее духовный смысл).

Однаждый на Литургии, ровно 40 минут, вместо того, чтобы молиться, мне пришлось наизусть выучить, почему какой-то Мико сбежал из Армении :cry:.

Эх, как только не пробовали священники: просьбами, предупреждениями. Бывало так, что српазан Езрас не мог сдержаться и чуть-чуть поднимал глос, дабы заставить людей, вести себя прилично....Но не помогает. До сих пор (хотя их все меньше и меньше), во время Литургии слышны звонки сотового телефона, разговоры.. и т.д. Но что им делать? Выгнать людей они не могут, ведь даже их присутствие на Литургии хотя бы 10 минут, это хоть какой-то шанс, что они узреют Истину, полюбят ее. Я заметила, что когда священники читают проповедь, все до единого слушают.....А это уже не малый шанс. Вот. Надеюсь, не очень смутно. Да и потом, Похос Аракеала грум е, вор мекс миюсин хордоренк. Я понимаю, что может не тот случай, и мы должны быть к ним терпеливыми.

Link to post
Share on other sites
с платками и сотовыми - это не вопрос веры, а культуры.....сори, но некоторые свиньи активно не хотят шапку снимать, хотя им несколько раз на это намикает...

толко зачем нам обсуждать свиней, пришел в храм молись, а не глазей по сторонам....

а свиньям могу пожелать только стать людьми, да поможет им Бог

Володя, не хочу быть занудой, но: в трех фразах ты три раза назвал людей свиньями. С таким отношением к людям не забывай ставить под своими постингами подпись "Первый Праведник", чего уж тут скромничать :/ .

Читаю такое и каждый раз поражаюсь, сколько у Бога терпения ко всем нам... :unsure:

Link to post
Share on other sites

насчет свиней и бисера размышлять не буду, возможно даже что я перегнул палку, наверное те кто говорит по сотовому, (нет не просто у них зазвинел тел., а они еще и ответить могут или еще о чем поговорить) эти люди не понимают, что ангелы в небесах содрогаются видя как священик держит в руках тусочки окровавленого Тела Господня, что они не в цирк пришли, а на службу перед Владыкой вселеной....

насчет моей праведности Гай, так если бы я был праведником, я бы не отвлекался на звонки, нет мне грешному и так тяжело собраться, а тут еще звонки раздаются.....

хотя каюсь, Бог им судья, просто иногда накипает.....

а вообще приятно видеть множество народа в церкви, особенно маленьких детей, что балуются плачут, громко говорят....им это позволительно, они дети, молодцы их родители. :up: ....из крика младенца исходит хвала Господу - это тлько радует и согревает надеждой на будущее Нации

Link to post
Share on other sites

понимаете, не выставляя правила, не предупрждая или поправляя Церковь саморучно подталкивает многих не видеть таких немаловыжных нюансов. почему-то в православной Церкви бабушки или сами священники красиво подходят и поправляют человека если он или она делает что-то не так. у нас же в джинсах, без платков с сотывами телефонами девки разгуливают по церкви и рядом нет никого кто мог бы сказать, что это храм Божий, а не зоопарк какой-то!

Link to post
Share on other sites
понимаете, не выставляя правила, не предупрждая или поправляя Церковь саморучно подталкивает многих не видеть таких немаловыжных нюансов. почему-то в православной Церкви бабушки или сами священники красиво подходят и поправляют человека если он или она делает что-то не так. у нас же в джинсах, без платков с сотывами телефонами девки разгуливают по церкви и рядом нет никого кто мог бы сказать, что это храм Божий, а не зоопарк какой-то!

Да, должна заметить, что в православных храмах не видела этой показухи. На самом деле в православных храмах миллион раз извинять делая замечание. И это верно. Нужно прививать культуру, а это дело культуры. А выгонять из церкви и так далее, "это же не наш метод" (где-то в кино было, уже не помню где). Надо просвещать!!!

И думаю, не стоит судить, Astvat` irants het!

Я больше 2 часов стояла на раздаче свечей на Трифоновской улице 24го апреля и медленно впадала в транс. Чего только не увидела и не услышала. Честно, мне очень больших трудов стоило промолчать во многих ситуациях. Особенно бесило, когда делаешь замечание это воспирималось в такие штыки. Что это, национальная черта?

Думаю, надо открыть тему плохие черты армянского характера и методы борьбы с ним!

Link to post
Share on other sites
понимаете, не выставляя правила, не предупрждая или поправляя Церковь саморучно подталкивает многих не видеть таких немаловыжных нюансов. почему-то в православной Церкви бабушки или сами священники красиво подходят и поправляют человека если он или она делает что-то не так. у нас же в джинсах, без платков с сотывами телефонами девки разгуливают по церкви и рядом нет никого кто мог бы сказать, что это храм Божий, а не зоопарк какой-то!

Делать с этим, конечно, что-то надо, только не теми методами, по-моему. Эти бабушки с замечаниями кучу народа от ПЦ отпугивают, это я точно знаю. Сами прихожане и священники уже не знают, что с ними делать. На одном храме даже объявление висит, о том, чтобы не обращать внимания на бабулины замечания и смело заходить :) .

Так что я лично рада, что у нас такого нет. Получается другая крайность, но с ней, я думаю, справится будет легче, чем с формализмом и осуждением, которые появляются с этими замечаниями. Я бы не сказала, что наши священники на 1905 года ничего по этому поводу не делают. Делают. И говорят. И народ медленно, но постепенно привыкает. Српазан Езрас, например, к этому серьезно относится.

Вчера я зашла в храм ПЦ. Это было непредвиденно, и я была в брюках, хотя косынка была с собой. Ко мне там подошла девушка, причем явно моложе меня, и прочитала мне такуууую лекцию на тему моих брюк :/ . С цитатами из Писания, Святых Отцов. Я пыталась ей сказать что-то о том, что все относительно, есть же теперь уже понятие "женские брюки" (т.е. это может быть женской одеждой тоже), что что же делать бедным шотландцам с их килтами и вообще одежда святых на иконах больше на наши платья похожа, чем на брюки :) . Бесполезно. Зато неприятных эмоций и унижения от ее высокомерного отношения (конечно, с желанием помочь и наставить :brows: )от разговора я получила немало.

Так что... :brows: Я, ес-но, не за стразы и голые пупки в храме, но мягче надо быть, господа :brows: Я ведь вот тоже в чьих-то глазах оказалась такой "девкой", как вы пишете.

Если человек не понимает таких простых вещей сам, про телефон и пр., то он в ответ на такое осуждение, скорее всего просто не захочет еще раз прийти. И потеряет шанс понять хоть что-то.

Link to post
Share on other sites
Делать с этим, конечно, что-то надо, только не теми методами, по-моему. Эти бабушки с замечаниями кучу народа от ПЦ отпугивают, это я точно знаю. Сами прихожане и священники уже не знают, что с ними делать. На одном храме даже объявление висит, о том, чтобы не обращать внимания на бабулины замечания и смело заходить  .

Так что я лично рада, что у нас такого нет. Получается другая крайность, но с ней, я думаю, справится будет легче, чем с формализмом и осуждением, которые появляются с этими замечаниями. Я бы не сказала, что наши священники на 1905 года ничего по этому поводу не делают. Делают. И говорят. И народ медленно, но постепенно привыкает. Српазан Езрас, например, к этому серьезно относится.

Вчера я зашла в храм ПЦ. Это было непредвиденно, и я была в брюках, хотя косынка была с собой. Ко мне там подошла девушка, причем явно моложе меня, и прочитала мне такуууую лекцию на тему моих брюк  . С цитатами из Писания, Святых Отцов. Я пыталась ей сказать что-то о том, что все относительно, есть же теперь уже понятие "женские брюки" (т.е. это может быть женской одеждой тоже), что что же делать бедным шотландцам с их килтами и вообще одежда святых на иконах больше на наши платья похожа, чем на брюки  . Бесполезно. Зато неприятных эмоций и унижения от ее высокомерного отношения (конечно, с желанием помочь и наставить  )от разговора я получила немало. Когда я рассказала об этом случае моей близкой подруге, тоже из ПЦ, она явно огорчилась, видно, ей было неловко передо мной и горько, что такое имеет место быть.

Так что...  Я, ес-но, не за стразы и голые пупки в храме, но мягче надо быть, господа  Я ведь вот тоже в чьих-то глазах оказалась такой "девкой", как вы пишете.

Если человек не понимает таких простых вещей сам, про телефон и пр., то он в ответ на такое осуждение, скорее всего просто не захочет еще раз прийти. И потеряет шанс понять хоть что-то.

В тех храмах РПЦ, куда я ходила, большинство женщин - в брюках. Вы попали, видимо, в церковь традиционного направления - для пенсионерок из числа ветеранов КПСС и "патриотов".  Ту наставницу на место было можно поставить, спросив имеет ли она благословение от батюшки на такую беседу.

Link to post
Share on other sites
В тех храмах РПЦ, куда я ходила, большинство женщин - в брюках. Вы попали, видимо, в церковь традиционного направления - для пенсионерок из числа ветеранов КПСС и "патриотов".  Ту наставницу на место было можно поставить, спросив имеет ли она благословение от батюшки на такую беседу.

Да, не додумалась, буду иметь ввиду :rolleyes: . Я это все, в общем-то, написала не для критики РПЦ, я с ней хорошо знакома, поэтому отношусь с уважением (даже если в чем-то не согласна), а чтобы показать, как можно ошибиться с такой навязчивой "заботой". Всякое бывает, это уже человеческий фактор.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Khachaknqvelyu masin :flower: ( http://www.lusamut.net/forums )

Պողոս առաքյալն ասում է. <Մեզ` փրկվածներիս համար խաչի քարոզությունը Աստծու զորություն է> (Տե’ս Ա Կորնթ. Ա 18) :

Մեր նախնիներն աղոթելիս, ամեն առավոտ տանից դուրս գալիս, եկեղեցի մտնելիս, սրբություններին մոտենալիս, ծիսական արարողություններին մասնակցելիս, ցորենի հատիկը հողին գցելիս, գութանով վար անելիս և աշնան բերքը ամբարելիս, նեղության, հիվանդության ու վտանգի դեպքում, աշխատանքն սկսելիս, ճաշելուց առաջ և հետո, հեռու ճանապարհ ելնելիս իրենց երեսին խաչ էին հանում :

Խաչակնքվում ենք հետևյալ կերպ. միացնում ենք աջ ձեռքի առաջին երեք մատները (բթամատը, ցուցամատն ու միջնամատը), հպում ճակատին` ասելով` <Յանուն Հօր>, իջեցնում կրծքին` ասելով` <եւ Որդւոյ>, տանում կրծքի ձախ կողմը` ասելով` <եւ Հոգւոյն>, ապա կրծքի աջ կողմը` ասելով` <Սրբոյ> և դնում կրծքի վրա ու ասում` <Ամէն> :

Խաչակնքվելիս երեք մատը (բթամատը, ցուցամատն ու միջնամատը) միացնում ենք իրար, որը խորհրդանշում է Սուրբ Երրորդությունը : Մյուս երկու մատները (ճկույտն ու մատնեմատը) միասին սեղմում ենք ափին, որը խորհրդանշում է Քրիստոսի կատարյալ Աստված և կատարյալ մարդ լինելը, և այդ երկուսը որպես մեկ միավորյալ բնություն (մատները սեղմված են իրար) :

Խաչակնքվելիս երբ ձեռքը տանում ենք դեպի վեր, ուզում ենք ասել, որ մեր միտքը գամվեց խաչի վրա, և թող այսուհետև Քրիստոսի միտքը առաջնորդի մեզ : Երբ ձեռքը տանում ենք դեպի ներքև` ուզում ենք ասել, որ այլևս մեր մարմինը չէ, որ պիտի թելադրի մեզ, այլ Քրիստոս : Ձեռքը ձախ և աջ տանելով` ուզում ենք ասել, որ ձեռքերը խաչվեցին խաչի վրա, և չար գործերի համար արդեն անպիտան են, և պիտի միայն բարին գործեն : Ձեռքը բացված տանելով դեպի սիրտը և ասելով <Ամէն>, այսինքն` ճշմարիտ է, հաստատում ենք այս ամենը :

aysteghic e

:)

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Пару простых вещей на всякий случай напишу.

В утро перед литургией, когда знаете, что будете принимать Святое Причастие, не ешьте и не пейте ничего (если невмоготу, выпейте воды). Правило (как и пост вообще) не распространяется на совсем маленьких детей, беременных женщин и серьёзно больных людей.

Можете взять с собой ладан для кадила, его передают в основном во время шествия, которым завершается первая часть литургии.

Если после Причастия осталась просфора (освящённый бесквасный хлеб), можно попросить для домашних, которые не были в то утро на литургии.

Во время поста Причастия не бывает, но просфора есть, и её можно взять.

Кое-что также здесь.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Խնդրեմ, Ավշար ջան :)

http://lusamut.net/Armenian/sacraments/dzernadr.htm

ԻՆՉՊԵ՞Ս ՈՂՋՈՒՆԵԼ ՀԱԳԵՎՈՐԱԿԱՆՆԵՐԻՆ

Քահանային՝ Օրհնեցե՛ք, տեր հայր, կամ՝ Օրհնյա՛, տեր:

Աբեղային և վարդապետին՝ Աստված օգնական, հայր սուրբ:

Եպիսկոպոսին՝ Աստված օգնական, սրբազան հայր:

Կաթողիկոսին՝ Աստված օգնական, վեհափառ տեր:

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Как обращаться к священнослужителям

1. К женатому священнику:

- Батюшка.

- Տեր հայր.

2. К монаху (иеромонаху, архимандриту):

- Святой отец.

- Հայր սուրբ.

3. К епископу, архиепископу, патриарху:

- Владыка или Ваше Преосвященство.

- Սրբազան Հայր.

4. К Католикосу:

- Ваше Святейшество.

- Վեհափառ Տեր.

Как приветствовать священнослужителей

1.Женатого священника:

- Благословите Батюшка.

- Օրհնեցեք, տեր հայր.

2. Монаха (иеромонаха, архимандрита):

- Бог в помощь, святой отец

- Աստված օգնական, հայր սուրբ.

3. Епископа, архиепископа, патриарха:

- Бог в помощь, Владыка или Ваше Преосвященство.

- Աստված օգնական, Սրբազան Հայր.

4. К Католикосу:

- Благословите, Ваше Святейшество.

- Օրհնեցեք, Վեհափառ Տեր.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...