Jump to content

Силы правопорядка разогнали митинг


Recommended Posts

ЕрАЗ тоже он? :(

Artgeo tebya vozmojno togda ne bylo ili ty byl malenkim , no v te gody rabotala tol'ko energosistema ( elektrichestvo prodavalos turcii) i rabotali telefony, nadeyus sam ponimaesh kak oni rabotali, vsyo ostal'noe bylo razrusheno rasprodano persam v vide metaloloma, skaju bolshe , brat ltp telman (ego uje net v jivyx entexic el xory gna) stal direktorom zavoda razdanmash tak vot pochti vsyo oborudovanie ogromnogo zavoda prodal persam ka metalolom predvoritel'no svarkoi razrezav na chasti, esli ty vsego etogo ne znaesh to sprasi u tex kto postarshe tebya i v te gody jili v Armenii
Link to post
Share on other sites
  • Replies 1.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Artgeo tebya vozmojno togda ne bylo ili ty byl malenkim , no v te gody rabotala tol'ko energosistema ( elektrichestvo prodavalos turcii) i rabotali telefony, nadeyus sam ponimaesh kak oni rabotali, vsyo ostal'noe bylo razrusheno rasprodano persam v vide metaloloma, skaju bolshe , brat ltp telman (ego uje net v jivyx entexic el xory gna) stal direktorom zavoda razdanmash tak vot pochti vsyo oborudovanie ogromnogo zavoda prodal persam ka metalolom predvoritel'no svarkoi razrezav na chasti, esli ty vsego etogo ne znaesh to sprasi u tex kto postarshe tebya i v te gody jili v Armenii

Я тебе ещё раз повтаряю, изучи строй экономики СССР, если после этого ещё будешь настаивать на том, что Левон Тер-Петросян разрушил экономику, то и обсуждать с тобой не имеет смысла.

П.С. Если хочешь могу провести маленький экскурс. Как никак, по професии экономист.

net,eto bilo do nego, w 19 weke.

:D :)

Link to post
Share on other sites

Та ситуация которая сложилась сейчас мне напоминает историю. Давайте ВСПОМНИМ какие разговоры крутились вокуруг Паганинни, вокруг Карла Орфа, который написал Кармину Бурану. И суть не в том,что они композиторы или музыканты, как и Эйнштейн они созидатели, а что говрил народ про Паганнини ? ГОВОРИЛИ ЧТО ОН САТАНА, ТОЖЕ САМОЕ О кАРЛЕ Орфе,,а обяснение этому одно, они просто намного опережали уровень и развитие того времени.

А сейчас давайте разбиремся а кто были те люди которые распространяли такие слухи, в основном они такие же музыканты, но их уровень была намного ниже, и они сами осознавали это, а глупый народ повторял то что эти говорили. Предлагаю определить у кого какая роль.

Link to post
Share on other sites

В Армении задержаны руководители экс-правящей партии Армянское общенациональное движение

В Армении задержаны еще два активиста оппозиционного движения. Как сообщил ИА REGNUM Арман Мусинян - пресс-секретарь экс-президента Армении Левона Тер-Петросяна - задержаны председатели правления партии Армянское общенациональное движение Арарат Зурабян и экс-министр иностранных дел ,член-основатель «Армяно-турецкой комиссии по примирению», Александр Арзуманян. Оба подозреваются в деяниях, предусмотренных статьей 300 УК Армении (узурпация власти). Арзуманян и Зурабян находятся в Службе нацбезопасности Армении.

Edited by Garegin
Link to post
Share on other sites

Molakhoty qoqic en veracnum.

Cavoq es hamzovats chem, vor mi qani amis heto et molokhoty eli bantum a linelu.

Kaskatsner unem, vor nranc uxxaki kvtaren erkric u kunenanq molaxot, bayc arden Londonnnerum............ayspes asats haykakan Berezovskiner.

Link to post
Share on other sites

arsno, в теме sos спросила вас: какая из 4 основных отраслей сохранилась к 1996 г.? Напоминаю: энергетика, металлургия, химия, машиностроение. Знаете же, что ни одна. Далее, монополии основал г-н спарапет, чтобы кормить армию, тоже вроде не новость. Что касается слова "клан" мне оно вообще кажется очередным приобретением армянского выпендрежа. Есть слово гердастан, и означает то же самое: прихожу на должность - привожу родню, знакомых и т.п. Не на любое место (мы не наши восточные соседи :) ), по смыслу, но ищу среди своих.

Link to post
Share on other sites
Очень хочу, чтоб действия по манипуляции сознанием людей не остались без внимания.

ТОгда следует судитьвсех работников айлура и других информационых каналов, в том числе соне трузян, и т.д.

не говорите глупости, советую читать, теореа восприятия

Link to post
Share on other sites

Президент, постарайтесь проследить прежде всего за собой. К слову, ваш пример из жизни музыкантов никуда не годится. Сфальшивили вы снова, поборник чистоты Церкви.

Link to post
Share on other sites

Aleksan Harutyunyany u ira berats jahel juhuly der kheracvi H1-ic.

Urish aliqnern u tertern el kmaqrven.

Et arden Serjn el shat lav gitakcum, vor ira hakaqarozchutyuny u joghovrdi btacman processi himnakan meghavory herustatesutyunn u mamuln en.

Sakayn dra jamanky kga, erb levonn u ira hancagorts bandan nstats klinen nareri vra.

Link to post
Share on other sites
Et arden Serjn el shat lav gitakcum, vor ira hakaqarozchutyuny u joghovrdi btacman processi himnakan meghavory herustatesutyunn u mamuln en.

Es mitqd kparzabanes? "ira hakaqarozchutjuny" vorna? Kam joxovurdi btacman processi tak inhc nkati uneir?

Link to post
Share on other sites

Parzabanem!

Aravotic gisher serialnery, ranqum erg, xind u cicagh.

U urish voch mi ban, voch mi normal haghordum. Voch mi normal, cavot temanneri qnnarkum, voch mi normal herustalragrogh.

Anmakardakneri, gomikneri u lrperi mi havaqatsu..............shqanshannerov u petakan premianerov.

Mardik, voronc makardaky hamapataskhanum e 5-rd dasarancu makardkain, giteliqnerov aveli en zijum (vorovehetv dprocy vaghuc arden etevum e u shat ban moracel en).

Hayareni bacardzak brnabarum..........mardik hayeren el chgitem..............lur e haghordum chgiti inchi masin e xosum..........jpity demqin haytnum en haryuravor zohvatsneri masin (qti tsak el chunen).

Govazdi masin el khosq chka, da uxxaki hogekan hivandneri severun mtqer en, voronq dprocakan tarinerin aradznacel en "var" u dasatuneri koxmic shat sirvats sharadrutyunnerov.........orinak...........es hoseci qo tsraravi mijov....Jermuk mayr gortsaran.

Kam............Hayoc shampayni voskeprpur burmunqy............aknynhaytoren hogekan hivandi grats e.

U eli shat u shat baner.

Ays axpy joxovrdi mi masin sarqec plebs, mankurt, datark, cinik, mortapasht u angraget.

Dra hamr el Levony stacav 20 % dzayn.

Normal hasarakutyan mej nran shutvanic datel eyn.

Iharke sa chei uzena bolorin veragrel, bayc 98% ays patkery unenq.

Edited by Меркурий
Link to post
Share on other sites
Parzabanem!

Aravotic gisher serialnery, ranqum erg, xind u cicagh.

U urish voch mi ban, voch mi normal haghordum. Voch mi normal, cavot temanneri qnnarkum, voch mi normal herustalragrogh.

Anmakardakneri, gomikneri u lrperi mi havaqatsu..............shqanshannerov u petakan premianerov.

Mardik, voronc makardaky hamapataskhanum e 5-rd dasarancu makardkain, giteliqnerov aveli en zijum (vorovehetv dprocy vaghuc arden etevum e u shat ban moracel en).

Hayareni bacardzak brnabarum..........mardik hayeren el chgitem..............lur e haghordum chgiti inchi masin e xosum..........jpity demqin haytnum en haryuravor zohvatsneri masin (qti tsak el chunen).

Govazdi masin el khosq chka, da uxxaki hogekan hivandneri severun mtqer en, voronq dprocakan tarinerin aradznacel en "var" u dasatuneri koxmic shat sirvats sharadrutyunnerov.........orinak...........es hoseci qo tsraravi mijov....Jermuk mayr gortsaran.

Kam............Hayoc shampayni voskeprpur burmunqy............aknynhaytoren hogekan hivandi grats e.

U eli shat u shat baner.

Ays axpy joxovrdi mi masin sarqec plebs, mankurt, datark, cinik, mortapasht u angraget.

Esqani het lriv hamadzajn em..

Dra hamr el Levony stacav 20 % dzayn.

Normal hasarakutyan mej nran shutvanic datel eyn.

Sra het hamadzajn chem, en vor maridk gnacin Levoni hetevic, da uxxaki anhusutjan vergin drsevorumner.. Mardik hognel ein es vichakic..

Link to post
Share on other sites
Parzabanem!

Aravotic gisher serialnery, ranqum erg, xind u cicagh.

U urish voch mi ban, voch mi normal haghordum. Voch mi normal, cavot temanneri qnnarkum, voch mi normal herustalragrogh.

Anmakardakneri, gomikneri u lrperi mi havaqatsu..............shqanshannerov u petakan premianerov.

Mardik, voronc makardaky hamapataskhanum e 5-rd dasarancu makardkain, giteliqnerov aveli en zijum (vorovehetv dprocy vaghuc arden etevum e u shat ban moracel en).

Hayareni bacardzak brnabarum..........mardik hayeren el chgitem..............lur e haghordum chgiti inchi masin e xosum..........jpity demqin haytnum en haryuravor zohvatsneri masin (qti tsak el chunen).

Govazdi masin el khosq chka, da uxxaki hogekan hivandneri severun mtqer en, voronq dprocakan tarinerin aradznacel en "var" u dasatuneri koxmic shat sirvats sharadrutyunnerov.........orinak...........es hoseci qo tsraravi mijov....Jermuk mayr gortsaran.

Kam............Hayoc shampayni voskeprpur burmunqy............aknynhaytoren hogekan hivandi grats e.

U eli shat u shat baner.

Ays axpy joxovrdi mi masin sarqec plebs, mankurt, datark, cinik, mortapasht u angraget.

Dra hamr el Levony stacav 20 % dzayn.

Normal hasarakutyan mej nran shutvanic datel eyn.

Iharke sa chei uzena bolorin veragrel, bayc 98% ays patkery unenq.

Արդյունքում, ունենք զանգվածային տգիտություն… Գումարած սրան, ունենք մտավորականներ, որոնց ձայնը դուրս չի գալիս… ակադեմիկներ (ուսուցչաց ուսուցիչներ), որ խոնարհվում են, երբ դիմացները երկու մանեթ փող են գցում:

Ու ինչ ենք մենք ակնկալում մեզանից… պայքարի ինչ կոնկրետ, գործնական ձևեր ենք մենք տեսնում...

Չգիտեմ, ի՞նչը կարող է այդ դեգրադացիայի դեմն առնել...

Link to post
Share on other sites

Ամերիկայի հայկական համագումարը մտահոգված է մնում

Թեեւ Սահմանադրական դատարանը վճիռ է կայացրել Հայաստանի նախագահական ընտրությունների՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հայտարարած արդյունքները ուժի մեջ թողնելու մասին, Ամերիկայի հայկական համագումարը մտահոգված է մնում նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վարչակազմի մտցրած սահմանափակումների, այդ թվում՝ խոսքի եւ հավաքների ազատությանը վերաբերող, ինչպես նաեւ շարունակվող ձերբակալությունների եւ կալանքների առնչությամբ:

«Մենք հորդորում ենք ամեն գնով ձեռնպահ մնալ հետագա որեւէ բռնությունից», - ասված է Ամերիկայի հայկական համագումարի երեկվա հայտարարությունում:

Կազմակերպությունը ահազանգում է, որ «Հայաստանում ստեղծված քաղաքական բաժանումները արդեն սկսել են ազդել Սփյուռքի վրա»՝ տեղեկացնելով, որ ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչներից նույնպիսի մտահոգություններով հեռախոսազանգեր է ստանում:

«Անկասկած, սա վճռորոշ ժամանակաշրջան է Հայաստանի եւ նրա քաղաքացիների ապագայի համար: Քաղաքական երկխոսության կարիքը մեծ է, քանի որ շատերը իրենց խիստ վրդովմունքը եւ հիասթափությունն են արտահայտել այն փաստի առնչությամբ, որը ԵԱՀԿ-ն անվանել է «անհավանականորեն» բարձր մասնակցություն կոնկրետ ընտրատեղամասային ընտրական հանձնաժողովներում», - հայտարարել է Ամերիկայի հայկական համագումարը:

Link to post
Share on other sites
Parzabanem!

Aravotic gisher serialnery, ranqum erg, xind u cicagh.

U urish voch mi ban, voch mi normal haghordum. Voch mi normal, cavot temanneri qnnarkum, voch mi normal herustalragrogh.

Anmakardakneri, gomikneri u lrperi mi havaqatsu..............shqanshannerov u petakan premianerov.

Mardik, voronc makardaky hamapataskhanum e 5-rd dasarancu makardkain, giteliqnerov aveli en zijum (vorovehetv dprocy vaghuc arden etevum e u shat ban moracel en).

Hayareni bacardzak brnabarum..........mardik hayeren el chgitem..............lur e haghordum chgiti inchi masin e xosum..........jpity demqin haytnum en haryuravor zohvatsneri masin (qti tsak el chunen).

Govazdi masin el khosq chka, da uxxaki hogekan hivandneri severun mtqer en, voronq dprocakan tarinerin aradznacel en "var" u dasatuneri koxmic shat sirvats sharadrutyunnerov.........orinak...........es hoseci qo tsraravi mijov....Jermuk mayr gortsaran.

Kam............Hayoc shampayni voskeprpur burmunqy............aknynhaytoren hogekan hivandi grats e.

U eli shat u shat baner.

Ays axpy joxovrdi mi masin sarqec plebs, mankurt, datark, cinik, mortapasht u angraget.

Dra hamr el Levony stacav 20 % dzayn.

Normal hasarakutyan mej nran shutvanic datel eyn.

Iharke sa chei uzena bolorin veragrel, bayc 98% ays patkery unenq.

Մերկուրի ջան ամբողջությամբ համաձայն եմ,որ այսօր հեռուստատեսությունը,միայն "բթացնում" է մարդկանց ուղեղները:Միայն թե քեզ թող չթվա,որ դա նոր է գիտակցել է Ս.Ս.ը և կփորձի դրա դեմը առնել:Ժամանակին նույն բանը կատարվում էր Լևոնի ժամանակ,այնուհետև Ռոբերտի ժամանակ և երկուսն էլ շատ լավ գիտակցում են,որ նմանատիպ հեռուստատեսային հաղորդումները "բթացնում"են ժողովրդին,բայց դա երկուսին էլ ձեռնատու էր:

Եթե այսօր Լ.Տ.Պ.ն հավաքեց 20% ձայն,ապա վստահ կարող եմ ասել,որ առաջինը շահեցին իշխանությունները և այնուհետև ժողովուրդը,որ մի կրակից պրծներ,պետք է ընկներ մյուս կրակի մեջ:Բայց այդ ամենի հետ միացնեմ,որ այդ պարագայում ամենագլխավորը պարտվեց ժողովուրդը:

Բացատրեմ ինչու...Հենց մեր "դատարկ" հեռուստատեսություն շնորհիվ է,որ ժողովրդին կարողացավ օգտագործել Լ.Տ.Պ.ը իր ծրագրերը իրականացնելու համար,որից օգտվեց առաջին հերթին նաև Ս.Ս.ը:Որովհետև իշխանություններին ձեռնատու էր,որ ժողովուրդը գնար Լ.Տ.Պ.ի հետևից,որը հայտնի էր իր անփառունակ անցյալով և ոչ թե մեկ այլ ուրիշի հետևից,որը չէր ունենա Լ.Տ.Պ.ի նման անփառունակ անցյալ և այդ ժամանակ իշխանությունները չէին ունենա այն կոզրը,որ այսօր ունեն իրենց ձեռքում:Իսկ եթե հեռուստատեսությունը,ոչ միայն նախընտրական շրջանում,այլ միշտ կազմակերպեր հարցազրույցներ մեր մտավորականության հետ,կազմակերպվեր միշտ դիսկուսիաներ տարբեր կուսակցությունների մեջ,ինչպես նաև իշխանության և ժողովրդի միջև:Եվ այդ ամենը պետք է կազմակերպվեր ամեն օր,որպեսզի ժողովուրդը քաղաքականապես աճի,կարողանա կողմնորոշվի թե ուրա գնում և ոչ թե այստեղից խաբեն,այնտեղից խաբեն:Այդ ժամանակ Հայաստանի բնակչությունը գիտակցորեն կգնար մի այնպիսի լիդերի հետևից,որի հաղթանակը ապահոված կլիներ,բայց ցավոք սրտի դա ձեռնատու չԷր մեր իշխանություններին և դրա համար էլ թեկուզև Ս.Ս.ը գիտակցելով այդ ամենը,երբեք չի գնա այդ քայլին:

Link to post
Share on other sites
Очень хочу, чтоб действия по манипуляции сознанием людей не остались без внимания.

Надеюсь Вы об этом.

Об управляемости толпы написано много и нужную литературу всегда можно найти в интернете и в библиотеках. Но я о конкретном случае - о появлении в РА силы, которая стала выстраивать свое поле по принципу тоталитарных сект.
Link to post
Share on other sites

Armenia jan metsamasamb hamadzayn em qez het, bayc hima iravichaky pokhvel e.

Es ays tsanr kacutyan mej lav ban em tesnum.............mi shans, vory trvel e mez boloris xelqi galu hamar. U arajin hertin noryntir Nakhagahin chisht ghekavarelu, keghtic maqrelu u orenqy ashkhatecnelu hamar.

Indz hamar aknhayt e, vor ete Serjy chgnac ayd chanaparhov 1-2 tari heto unenalu enq aveli tsanr iravichak i shat hnaravor e petakanutyan korust ( karox e HH sahmannery pahpanven, bayc da klini miak simvolik bany, vory kmna Hayastanic).

Ete charecin uremn sa verjn e linelu, vorovhetev joghovrdi ayd masy vor jardum er u spanum ka u mnacel e.

Ka naev joghovrdi ayn masy, vory chgnac jardararutyan, bayc zzvel e ays iravichakic (sa bnakchutyan bacardzak metsamasnutyunn e).

U ays mardkanc miayn xekavar e petq, vory arajnordi, isk xekavary anpayman khaytnvi ete ka joxovurd u ka pahanj.

_____

Verjin depqery cuyc tvecin, vor nuynisk vochxary, vorin 20 tari metsacnum ein, gazazelu depqum karox e mard utel.

Aynpes, vor vochxarneri hasarakutyuny da amenavtangavor ev amenaankaxateseli bann e, vor karox e linel.

Edited by Меркурий
Link to post
Share on other sites

Մերկ ջան ինչ ասեմ,դու տեղում ապրելով ավելի ճիշտ պատկերացում ունես,թեկուզ ես էլ եթե օրական չխոսեմ Հայաստան,ապա գոնե երկու օրը մեկ տեղեկանում եմ Հայաստանի իրավիճակից:

Ես էլ շատ լավ տեղյակ եմ,որ ժողովուրդը ամեն դեպքում ծարավ է պայքարի,չհաշված որ վախի զգացումն էլ շատերը կորցրել են:Իշխանություններն էլ լավ քաջատեղյակ են,որ ժողովրդի համբերության բաժակը լցվել է,հերիքա մեկը առաջնորդի արդ մասսան և երկրում կլինի հեղաշրջում:Որը փորձում էր անել Լ.Տ.Պ.ն իր անփառունակ անցյալը ունենալով հանդերձ,կարողանում էր մարդկանց մոտ իր անձի հանդեպ հավատ ներշնչել:Չգիտեմ ,բայց ինձ չի թվում որ այդ բազմահազարանոց միտինգների մասնիկցիններին Լ.Տ.Պ.ի հանդեպ հավատն էր բերում միտինգի,բայց ամեն դեպքում մեր հասարակությունը քաղաքանապես շատ տգետ է և ամեն ինչ հնարավոր է:Այն աստիճան տգետ,որ եթե հինգ անգամ ասեն չէ դա լավը չի,դա է լավը,միանգամից կհամաձայնվեն,չունենալով սեփական կարծիք:Կամ կվերցնեն հինգ հազար դրամ,կքվերարկեն Ս.Ս.ի օգտին,հաջորդ օրը կգնան օպերայի հրապարակ,կասեն որ ընտրությունները կեղծ են:

Ամեն դեպքում Մերկ ջան ես քո մոտ տեսնում եմ,որ դու լավատեսորեն ես նայում ապագային և հույստ չես կորցրել,իսկ դա շատ գովելի է:Այսօր մեր հասարակության մեծամասնությունը կորցրել է հույսը ապագայի հանդեպ,իսկ դա շատ վտանգավոր հետևանքների տեղիք է տալիս:Այսօր այո առաջին հերթին պետք է կարողանան հասարակության մեջ վերականգնեն այդ հույսն ու հավատը,որ մարդիկ ունենան իրենց ապագայի հանդեպ,իշխանությունների հանդեպ:

Չգիտեմ կփորձեն դա անել,կամ ի վիճակի կլինեն իշխանությունները,որովհետև անջրպետը շատ մեծ է,դա արդեն ժամանակը ցույց կտա:

Մերկ ջան ես ճիշտ ասած այնքան էլ լավատես չեմ,միայն այն պատճառով,որ իշխանությունները կարող էին գոնե սգո օր հայտարարեին մարտի 1 զոհվածների համար,հարցը նրանում չէր,թե ինչի համար էին զոհվել,պարզապես դա իշխանությունների կողմից կլիներ շատ մեծահոգի քայլ,որը հաստատ անարձագանք չէր մնա հասարակության կողմից,թեկուզև իրականում դա շատ մեծ սուգ էր հայ ժողովրդի համար: :(

Եվ երկրորդը երեկ տեղեկացա,որ Հայաստանում նորից կա գների թանկացում,որը հաստատ համոզված եմ նորից հասարակության մոտ վրդովմունք է առաջացնելու: :(

Edited by Armenia
Link to post
Share on other sites

Прокурор: На митингах оппозиции применялись технологии НЛП

Во время митингов оппозиции в Ереване с 20 февраля по 1 марта были применены серьезные нейролингвистические технологии психологического воздействия на людей. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил руководитель группы по осуществлению прокурорского контроля за ходом следствия, прокурор Армавирской области Акоп Караханян.

По его словам, были применены технологии “цветных революций”, которые были приведены в соответствие с национальным менталитетом. “При помощи нейролингвистических технологий создаются кодовые слова, использование которых действует на психологию людей и направляет их на штурм, или приводит к разжиганию страстей,” – заметил он.

Прокурор заявил, что основанием для таких утверждений служат серьезные факты, которые подверглись анализу.

“Были использованы также психотропные лекарства, частое применение некоторых слов, таких как “мы победим”, “родина”, “вы турки” и т. д.” - сказал А. Караханян. Он заметил, что подобные технологии применялись и в других странах, однако не пожелал конкретизировать, в каких именно, руководствуясь интересами внешней политики и продолжающегося следствия.

А. Караханян отметил, что он не может сообщить сведения об организации подобных инцидентов внешними силами, опять же руководствуясь интересами следствия.

А. Караханян подчеркнул, что все действия 1 марта и предсшетсвовавшие ему события были заранее спланированы и управлялись одним центром; они были направлены на дестабилизацию Армении. По заверению А. Караханяна, даже дубинки, которые были использованы против правоохранительных органов, были оптимальными как для использования, для нанесения вреда, так и для того, чтобы их спрятать.

По словам прокурора, допросы, психологический и другие анализы показали, что среди людей, принявших участие в массовых беспорядках, были как люди с высокими интеллектуальными способностями, так и люди, не имеющие элементарных знаний, люди с психическими нарушениями.

Link to post
Share on other sites

Генпрокурор Армении просит ООН помочь выяснить подлинность размещенных в интернете кадров событий 1 марта в Ереване

Генеральный прокурор Армении Агван Овсепян обратился к ООН с просьбой о содействии в проведении экспертизы, размещенных в Интернете кадров, касающихся событий в Ереване 1 марта. Как сообщила на пресс-конференции в Ереване 12 марта пресс-секретарь генпрокурора Сона Трузян, сегодня же состоялась встреча Агвана Овсепяна с руководителем ереванского представительства ООН, в ходе которой генпрокурор обратился с просьбой о содействии в проведении экспертизы распространяемых в сети интернет кадров. "С тем, чтобы экспертизу провели международные эксперты и они определили подлинность кадров, смонтированы ли они или нет", - отметила Трузян, при этом добавив, что правоохранительные органы Армении считают кадры смонтированными и снятыми в разное время, передает АрмИнфо.

Link to post
Share on other sites

Большая часть участников беспорядков в Ереване были завербованы: Генпрокуратура Армении

"Массовые беспорядки в столице Армении были изначально спланированы и организованы в рамках одной программы с целью дестабилизировать ситуацию в стране". По словам старшего следователя по особо важным делам особой следственной службы Ваагна Арутюняна, "расследованием установлено, что для данных целей были завербованы группы атакующих, которых заранее вооружили металлическими прутьями, деревянными дубинками, "ежами", а также подручными средствами - плитками из мостовой, досками скамеек и др. По словам следователя, имеются доказательства продолжительной подготовки, причем не только в Ереване, но и областях". В связи с этим правоохранительные органы Армении видят сходство в методах организации недавних беспорядков в Ереване с методами, использованными в других странах.

В ходе пресс-конференции 12 марта в Генеральной прокуратуре Армении руководитель группы по осуществлению прокурорского надзора за ходом расследования, прокурор Армавирской области Акоп Караханян также отметил, что беспорядки, грабежи, поджоги машин руководились из конкретного центра. Акоп Караханян также отметил, что, по данным следствия, большая часть участников предшествовавших массовым беспорядкам митингов была завербована их организаторами, причем "расценки" тоже известны - за дневное участие в митинге платили по 3 тысячи драмов (около $10), за ночевку - 5 тысяч. Он сообщил о работе аналитической группы (созданной для проведения анализа данных о событиях в Ереване) и в качестве примера координации действий определенной части митингующих привел момент стычки с полицейскими. По словам Караханяна, по определенному сигналу конкретные люди из числа митингующих начинали бросать в полицейских подручные предметы. "Те поднимали щиты, чтобы защитить головы. Тут же следовала очередь по ногам", - отметил прокурор, добавив, что две трети из 180 пострадавших полицейских ранены в ноги. По его словам, были также активно использованы методы психологического воздействия и психотропных веществ. "Создаются кодовые слова, использование которых позволяет добиться желаемого результата", - пояснил Караханян, добавив, что в данном случае в качестве таких слов были "семья", "родина", "мы победим", а также выражение в адрес полицейских "это турки". По словам прокурора, имеются также данные о том, что непосредственные нападения сопровождались неким гулом определенной тональности, передаваемым по громкоговорителю. Этот звук, по мнению экспертов, создает стремление к атаке. В целом, подчеркнул Караханян, в ходе беспорядков и подготовительных к ним работ были применены методы, аналогичные методам, используемым в других странах. С какими именно странами проводят аналогию правоохранительные органы Армении, Караханян, исходя из интересов следствия, указывать не стал. Однако привел пример заготовленных дубинок - они оптимальны по величине, весу, боевым качествам. "Совпадений быть не может", - заключил Караханян.

Он также сообщил, что в рамках расследования уголовного дела по факту массовых беспорядков 1 марта в Ереване арестовано 90 человек, задержаны 6 человек, в отношении еще 4 избрана мера пресечения, не связанная с задержанием, передает АрмИнфо.

После президентских выборов в Армении 19 февраля, по результатам которых победу уже в первом туре одержал кандидат от власти, оппозиционное движение во главе с первым президентом Армении Левоном Тер-Петросяном инициировало акцию протеста, объявленную бессрочной. Оппозиционеры митинговали более 10 дней на площади Свободы в центре Еревана, однако утром 1 марта в Ереване был разогнан митинг радикальной оппозиции, требующей назначения новых выборов президента Армении. Некоторое время спустя сторонники оппозиции начали неорганизованно собираться у площади, прилегающей к посольству Франции. Спонтанная акция протеста переросла в массовый митинг. Силовики пытались вытеснить митингующих с площади, что вылилось в стычки, а потом и беспорядки, в результате которых, по официальным данным, погибли 8 человек, пострадали порядка 200 человек. Уже поздно вечером в Ереване было введено чрезвычайное положение, стянуты войска и спецтехника.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...